Przekonanie TSMC do budowy zaawansowanej fabryki w USA jest jednym z głównych osiągnięć Trumpa, jeśli chodzi o branżę technologiczną. Było to niezwykle trudne osiągnięcie, ponieważ Tajwańczycy niechętnie podchodzili do tego pomysłu, jednak się udało. Oczywiście fabryka w Stanach zjednoczonych nigdy nie będzie mogła konkurować z GigaFabs na Tajwanie, jednak nie taki jest jej cel. Ma ona bowiem przede wszystkim zapewnić dostawy podzespołów dla wojska i innych publicznych organów USA, a nie odpowiadać za produkcję konsumencką. 

TSMC buduje fabrykę w USA

TSMC buduje fabrykę w USA

Działanie to wzmocni bezpieczeństwo narodowe USA podczas walki z Chinami w konflikcie technologicznym. Jeszcze w styczniu tego roku zainteresowanie firmy takim projektem było tylko niepewne. Pięć miesięcy później ogłosiła plany budowy zaawansowanej fabryki w Phoenix w Arizonie, która kosztowałaby około 12 miliardów dolarów i dostarczyła pierwsze wafle krzemowe w 2024 roku. Teraz zarząd TSMC zatwierdził wstępną kwotę inwestycji w wysokości 3,5 mld dolarów, która zostanie przeznaczona na rzecz spółki zależnej stanowiącej w całości własność TSMC w Arizonie. Pozostałe 8,5 miliarda dolarów zostanie wydane do 2029 roku. Sama fabryka zatrudni 1600 osób, nie wspominając już o wielu tysiącach innych u różnych lokalnych dostawców. Jak widać, mowa tu nie tylko o bezpieczeństwie technologicznym, ale i nowych miejscach pracy.

Zobacz też: Walcz z pandemią całkowicie za darmo w Plague Inc. The Cure

Budowa rozpocznie się w 2021 roku, a rozpoczęcie produkcji wielkoseryjnej spodziewane jest w 2024 roku. Oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Wstępne szacunki dotyczące zdolności produkcyjnych zakład szacuje się na około 20 tysięcy wafli krzemowych miesięcznie. Samo TSMC podaje, że wykorzysta w niej proces technologiczny 5 nm. Oczywiście technologia ta do tego czasu będzie już nieco przestarzała. Już od dwóch lat TSMC będzie wtedy produkowało układy w 3 nm. Jednak celem USA nie jest osiągnięcie jak najniższego procesu technologicznego. Dodatkowo będzie to pierwsza zaawansowana fabryka TSMC ulokowana poza Tajwanem. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.