NASA informuje, że gdy jej łazik Perseverance dotrze na Marsa na początku przyszłego roku, to agencja zacznie otrzymywać raporty pogodowe z zestawu czujników umieszczonych w pojeździe. NASA nazywa ten przyrząd Analizatorem Dynamiki Środowiska Marsa (MEDA). Został on zaprojektowany do pomiaru i raportowania podstawowych informacji, takich jak prędkość wiatru, temperatura i innych związanych z badaniami pogody.

Stacja pogodowa na Marsie

Stacja pogodowa na Marsie

Perseverance został wystrzelony latem tego roku i dotrze na Marsa w lutym 2021 roku, dołączając do innych pojazdów NASA znajdujących się na Czerwonej Planecie. Nowy łazik będzie miał szereg zadań do wykonania po przybyciu. Będzie na przykład zbierał próbki do przyszłej misji wysłania próbek marsjańskiego gruntu na Ziemię. Jednak jego głównym zadaniem będzie zbieranie podstawowych raportów pogodowych z Czerwonej Planety za pomocą MEDA. Informacje te będą kluczowe dla misji załogowej NASA. W końcu z powodu ekstremalnych warunków i promieniowania kosmicznego konieczne będzie stworzenie schronienia dla astronautów. To jednak będzie musiało wytrzymać tamtejsze warunki pogodowe.

Zobacz też: Od teraz Apple ID doładujemy Blikiem i w łatwy sposób zapłacimy w App Store

System MEDA jest przeznaczony do pracy wraz z instrumentami na lądowniku InSight i łazikiem Curiosity. To trio stworzy coś, co NASA nazywa pierwszą siecią meteorologiczną na innej planecie. MEDA wniesie coś nowego do planety. Jest to zdolność do precyzyjnego pomiaru cząstek pyłu w atmosferze, w tym ich wielkości, kształtu i ilości. Jest to ważne narzędzie dla NASA. Agencja podkreśla, że pył dostaje się na wszystko na Marsie i że odgrywa dużą rolę w pogodzie planety. Dane MEDA pomogą jej dowiedzieć się więcej na temat procesów chemicznych, które za tym stoją, torując drogę przyszłym misjom.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.