Naukowcy z MIT opracowali nowy materiał inspirowany futrem wielbłąda. Został on wykonany z dwóch warstw, dzięki czemu może utrzymać w chłodzie łatwo psujące się towary bez potrzeby użycia energii. Dwuwarstwowy system pasywnego chłodzenia wykonany jest z hydrożelu i aerożelu. Naukowcy twierdzą, że może on być wykorzystywany do chłodzenia żywności lub farmaceutyków przez wiele dni bez konieczności korzystania z energii elektrycznej.

Materiał zmniejszający temperaturę

Materiał zmniejszający temperaturę

Materiał widoczny jest na zdjęciu powyżej. Jego górna warstwa to aerożel, a dolna to hydrożel. Materiał jest inspirowany futrem wielbłąda, które pomaga utrzymać zwierzęta w chłodzie i pomaga im oszczędzać wodę w upalnym, pustynnym środowisku. Wydaje się sprzeczne z intuicją, że gruba warstwa sierści wielbłądów pomogłaby im utrzymać chłód. Jednak testy wykazały, że ogolony wielbłąd traci w idealnych warunkach o 50 procent więcej wilgoci niż nieogolony. Dolna warstwa materiału MIT jest zamiennikiem dla gruczołów potowych wykonanych z hydrożelu. Ta żelatynopodobna substancja to w większości woda zawarta w matrycy przypominającej gąbkę, która pozwala wodzie łatwo odparować.

Zobacz też: HarmonyOS – lista sprzętów, które mogą dostać nowy system od Huawei

Górna warstwa aerożelu stanowi część futra, zatrzymując ciepło zewnętrzne i jednocześnie pozwalając na przepuszczenie pary wodnej. Hydrożeli używano w przeszłości do chłodzenia. Testy terenowe wykazały, że materiał MIT może zapewnić chłodzenie o ponad siedmiu stopniach Celsjusza przez pięć razy dłużej niż sam hydrożel, mimo że ma mniej niż 1,5 cm grubości. Naukowcy uważają, że system ten może być stosowany do pakowania żywności, aby pomóc w zachowaniu jej świeżości i rozszerzyć możliwości dystrybucji w przypadku łatwo psujących się upraw. Urządzenie chłodzące może również pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa szczepionek, ponieważ są one dostarczane do odległych miejsc. Istniejące systemy chłodzenia łatwo psujących się upraw i szczepionek wymagają ciężarówek-chłodni lub magazynów z systemami chłodzenia.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.