Maseczki wielokrotnego użytku są tańsze niż kupno jednorazowych medycznych. Dodatkowo mogą one być dostosowane do twarzy dla lepszego uszczelnienia, co jest szczególnie ważne dla okularników w zimne dni. Jedynym minusem jest to, że maski te muszą być regularnie prane. I to nie kwestia zabrudzeń. Chodzi tu o to, aby pozbyć się bakterii i wirusów, które mogą trzymać się materiału. W przeciwnym razie mogą stanowić większe zagrożenie niż pomoc. 

Maseczka dezynfekująca się na słońcu

Maska dezynfekująca się na słońcu

Nowe badania opublikowane przez American Chemical Society szczegółowo opisują rozwój nowego rodzaju bawełnianej maseczki. Ta może być dezynfekowana poprzez pozostawienie jej na godzinę na słońcu. Dzięki temu będzie należało jedynie umieścić ją na parapecie albo na desce rozdzielczej samochodu podczas podróży, a ta sama się zdezynfekuje. Co oczywiście nie rozwiązuje kwestii konieczności prania jej od czasu do czasu z powodu zabrudzeń fizycznych lub potu. Maseczka ta jest wykonana z pozornie zwykłej bawełny. Ta jednak została zmodyfikowana w celu uwalniania reaktywnych form tlenu (ROS) pod wpływem światła słonecznego. Stwierdzono, że tkanina ta zabija 99,9999 procent wirusów i bakterii w ciągu jednej godziny.

Zobacz też: Biometryczne odblokowanie aplikacji i kolejne funkcje – mObywatel z nowościami

Według badań tkanina nadaje się do prania ręcznego i jest w stanie wytrzymać wypranie jej co najmniej 10 razy. Pranie w gorącej wodzie i mydle jest nadal zalecanym sposobem dezynfekcji masek. Jednak jak dobrze wiemy, nie zawsze jest to możliwe. Dodatkowo takie tkaniny mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie jako odzież ochronna dla personelu i innych osób w ogniskach zakażeń lub miejscach podniesionego ryzyka. W tym momencie nie jest jednak jasne, czy naukowcy planują komercjalizację swojej unikalnej tkaniny.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.