Huawei ze Snapdragonami bez 5G

Smartfony Huaweia ze Snapdragonami – ale tylko 4G

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Niedawno dowiedzieliśmy się, że Qualcomm znów może sprzedawać swoje procesory Huaweiowi. Wątpliwości budził jednak fakt, że nowe przepisy nie pozwalają na dostarczanie technologii 5G temu producentowi. Nie wiadomo jednak było, czy mowa jest o budowie sprzętu sieciowego do stacji bazowych, czy także do smartfonów. Kwestia ta jednak właśnie stała się jasna. Otóż Qualcomm nie może sprzedawać Huaweiowi procesorów z obsługą 5G.

Huawei ze Snapdragonami bez 5G

Qualcomm z licencją na Huaweia

Zgodnie z najnowszymi informacjami Qualcomm uzyskał licencję jedynie na sprzedaż układów 4G. Biorąc pod uwagę, że Huawie obecnie nie jest w stanie zakupić ani wyprodukować żadnego układu dla smartfonów, to jest to wielka ulga dla producenta. Mocno skorzysta na tym także Qualcomm, przed którym otworzył się zupełnie nowy rynek zbytu, jakim są fani Huaweia. Obecnie blokada ta nie będzie aż tak bolesna, ponieważ w wielu regionach sieć 5G wciąż jest w powijakach, albo w ogóle nie istnieje. Jednak z czasem brak dostępu do układów 5G będzie dla Huaweia coraz większym problemem. 

Zobacz też: Microsoft zniechęca do uwierzytelniania SMS

Warto podkreślić, że to wcale nie oznacza, że Huawei będzie mógł kupować tylko procesory starsze i z niższej półki. Wszystko dlatego, że flagowe procesory 5G Qualcomma nie mają zintegrowanego modemu 5G, a jedynie współpracują z zewnętrznym. Wystarczy więc, że zamiast modemu 4G/5G producent zacznie dokładać do zestawu jedynie modem LTE. Musi się jednak pośpieszyć. Według doniesień producenci tacy jak: TSMC, SMIC, SK Hynix, Samsung Electronics i Western Digital również wystąpiły o licencję. Firmy te natomiast są w stanie produkować układy Kirin dla Huaweia. Chiński gigant jest znany z tego, że preferuje korzystanie ze swoich autorskich rozwiązań, dlatego Qualcomm musi dobrze wykorzystać ten czas.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy