ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Microsoft podpisuje umowę patentową z LG

Autor: Rafał Kaczor Kategoria: Newsy
lg-microsoft

Od jakiegoś czasu mówi się, że Microsoft więcej zarabia na patentach związanych z systemem Android niż na własnym dziecku – Windows Phone. Gigant z Redmont tej nieco dla niego niechlubnej statystyki bynajmniej pozbywać się nie zamierza – co więcej, planuje on zwiększyć zasięg swych umów o licencje na kolejnych producentów wykorzystujących Android OS lub Chrome OS.

Do HTC, Samsunga, Quanty i Compal’u – firm wnoszących opłaty dla Microsoftu za każdy sprzedany telefon z Androidem – dołączył właśnie koncern LG Electronics.

Twórca popularnych okienek i LG podpisali umowę, na mocy której Koreańczycy mogą używać patentów Giganta z Redmont w swoich produktach opartych o system Google’a. Dokładne szczegóły porozumienia, takie jak kwoty opłat bądź warunki korzystania z patentów nie zostały ujawnione. Nie wiadomo także do końca, do jakich fragmentów kodu Androida prawa ma Microsoft.

Amerykański koncern musi jednak posiadać mocne argumenty prawne, ponieważ głośno mówi o tym, iż będzie domagał się zwrotu kosztów od każdego, kto wykorzystuje Androida. Tym, którzy nie zgodzą się na jego warunki grozi pozwami sądowymi.

windows-phone-vs-android-comparison

Ze stanowiskiem firmy zarządzanej przez Steve’a Ballmer’a stanowczo nie zgadzają się Motorola i Barnes & Noble, oskarżając Microsoft o nieczyste zagrywki marketingowe – koszt licencji związanej z Zielonym Systemem jest bowiem wyższy niż opłata za wykupienie praw do Windows Phone. Według nich, ma to być niejako zmuszanie producentów do używania systemu Giganta z Redmont.

A Wy jak sądzicie – czy Microsoft widząc kłopoty swojego OS’u desperacko szuka sposobu na zdepopularyzowanie Androida, czy tylko domaga się poszanowania swoich własności intelektualnych? Zapraszam do dyskusji.

Źródło: pocketnow

Sprawdź najnowsze wpisy