ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
niepodległość klimatyczna

Niepodległość klimatyczna Polski według WWF – transport i energetyka

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

W listopadzie świętujemy rocznicę odzyskania wolności przez nasz kraj. WWF zwraca uwagę na to, że naszym celem powinna być też niepodległość klimatyczna. Od świętowanego odzyskania przez Polskę niepodległości minęło ponad 100 lat – według WWF, ochrona kraju przed katastrofą klimatyczną to cel na kolejne stulecie. Konkretnie chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Niepodległość klimatyczna w Polsce – co można zrobić w transporcie i energetyce, by ją osiągnąć?

Przeciętny samochód w Polsce ma 13 lat. Nawet jeśli stare pojazdy są utrzymane w dobrym stanie technicznym, emisje z jego silnika przekraczają najnowsze normy. Co proponuje WWF? Opracowanie rozwiązania konwersji samochodów na pojazdy z systemem elektrycznym, zaczynając od aut dostawczych. Kolejne propozycje to m.in. poprawa zrównoważonego transportu w miastach (promowanie transportu zbiorowego, ruchu rowerowego i pieszego), a także inwestycje w elektryczne autobusy. WWF zwraca też uwagę na Hyperloop – technologię przemieszczania ładunku w tunelu za pomocą wykorzystania ciśnienia atmosferycznego.

W kwestii energetyki WWF proponuje regionalną dekarbonizację. Stare kamienice bez ciepła systemowego czy osiedla z wielkiej płyty z lokalnymi kotłowniami, co z tym można zrobić? Zainstalować lokalne urządzenia generujące energię, razem z siecią dystrybucyjną i magazynami energii. Wspomniane magazyny energii mogą stanowić też kluczowe rozwiązanie w budowie systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach. Potrzebna jest jednak transformacja energetyczna, również jeśli chodzi o rynek pracy. Dzięki temu osoby pracujące przy wydobyciu węgla będą mogły mieć możliwość dalszego rozwoju zawodowego.

Czytaj także: Coca-Cola w papierowych butelkach? „Zastanawiamy się, jak zareagują konsumenci”

WWF ma też inne propozycje, również takie związane z rolnictwem, wodą i budynkami. Cel, na który składają się poszczególne pomysły, jest jednak wspólny: ochrona przed katastrofą klimatyczną. Pełny dokument na ten temat jest dostępny na stronie WWF.

źródło: Niepodległość klimatyczna Polski 2050, zdjęcie główne: WWF

Sprawdź najnowsze wpisy