Naukowcy z Instytutu Nauk Przemysłowych Uniwersytetu Tokijskiego zaprojektowali nanosilniki, które mogą poruszać się w kontrolowanych kierunkach. Wszystko dzięki temu, że da się nimi sterować przy pomocy światła. Naukowcy twierdzą, że praca ta otwiera drzwi dla rozwoju technologii mikropłynów, w tym systemów lab-on-a-chip z optycznie uruchamianymi pompami i zaworami. Badacze zwracają uwagę, że precyzyjne zasilanie i sterowanie silnikiem mniejszym niż pojedyncza bakteria jest bardzo trudne.

Nanosilnik sterowany światłem

Naukowcy opracowali system silników liniowych wykonanych z nanordzeni złota. Te mogą poruszać się w kontrolowanym kierunku pod wpływem światła laserowego. Nanomotory nie są ograniczone tylko do kierunku padania światła. Mogą one poruszać się w dowolnym kierunku, podobnie jak żaglówka. Nanomotory mogą poruszać się w zależności od ich orientacji, gdy są wystawione na działanie wiązki laserowej poruszającej się pod innym kątem. Sam ruch jest napędzany boczną siłą optyczną tworzoną przez boczne rozpraszanie światła. W ten sposób eliminuje się konieczność ustawiania ostrości i kształtowania lasera za pomocą soczewek, co jest trudnym zadaniem. Rozmiary silnika są również ograniczone przez długość fali światła, co było problemem w przypadku poprzednich urządzeń. Pierwszy autor pracy badawczej Yoshio Tanaka powiedział, że zamiast ograniczać się do poruszania się w kierunku światła lasera lub gradientu pola, kierunek jest określony przez orientację samych nanocząstek.

Zobacz też: Amazon ma poważne problemy – Unia Europejska przedstawiła mu konkretne zarzuty

Rozproszenie kierunkowe jest wykorzystywane do napędzania nanomotoru dzięki starannej konstrukcji separacji pomiędzy nanorodami. Konstrukcja ta pozwala na konstruktywną interferencję w jednym kierunku i destrukcyjną interferencję w drugim dla napędzania urządzenia. Nowa platforma zespołu składa się z ruchomych części, które podążają ustalonymi ścieżkami popychane przez światło. Konstrukcja znacznie zmniejszy koszty i złożoność tego typu urządzenia, poprawiając jednocześnie jego precyzję i niezawodność. Nie jest jasne, kiedy technologia może zostać skomercjalizowana.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.