Poruszanie się w obcym mieście nie jest wcale takie łatwe. Zwłaszcza jeśli nasza orientacja w terenie jest na podobnym poziomie, co aerodynamiczność cegły. Przeciętny człowiek w takiej sytuacji ciągle nerwowo zerka na ekran swojego smartfona, obserwując nawigację. Jednak Samson March nie jest przeciętnym człowiekiem. Ten zdolny konstruktor zbudował sobie całkiem eleganckie okulary przeciwsłoneczne, które wskazują mu drogę do celu.

Okulary z nawigacją GPS

Okulary z nawigacją GPS

Otóż Inżynier stworzył własną parę odcieni, które pomagają mu poruszać się po nieznanych miejscach bez konieczności gapienia się w ekran telefonu. Zasada działania jest banalnie prosta: okulary dają sygnały świetlne w lewym lub prawym oku zależnie od tego, w którą stronę należy skręcić. Kiedy natomiast będziemy już blisko celu to poprowadzi nas zielone światło. Założenia całego projektu są wręcz banalnie proste. Większym problemem była jednak jego realizacja. Co ciekawe według twórcy urządzenia to nie ono stanowiło tu największe wyzwanie. W końcu to tylko para okularów z diodami świecącymi i sterownikiem wykorzystującym Bluetooth. 

Zobacz też: Facebook ustala nowe zasady dla twórców VR

Problemem okazała się aplikacja, która umożliwiłaby nawigację wyłącznie za pomocą wskazywania kierunków lewo — prawo. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy podobnie jak jej twórca nigdy wcześniej nie pisaliśmy aplikacji na smartfony. Podołał on jednak temu zadaniu. Wróćmy jednak do urządzenia: oprawka okularów została wykonana z bambusa przy pomocy obrabiarki CNC. Twórca stworzył nawet własne szkła. Cały proces zajął mu 60 godzin. Cena? No cóż, te okulary nie są czymś, co można kupić. Na szczęście twórca projektu podzielił się pełną dokumentacją i oprogramowaniem sieci, więc teoretycznie każdy może sam wykonać parę takich okularów. Według twórcy koszt komponentów powinien wynieść około 20 USD. Oczywiście o ile mamy dostęp do wycinarki CNC. Swoją drogą to chyba jedne z najbardziej praktycznych inteligentnych okularów, jakie powstały.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.