Po zakupie nowego komputera Mac z układem Apple M1 teoretycznie będziemy mogli korzystać z aplikacji znanych z iOS. No może poza tymi, których twórcy ze sobie znanych powodów nie wyrażają na to zgody. Okazuje się jednak, że problem z dostępnością programów jest o wiele szerszy i poważniejszy. Otóż Apple zaczęło ostrzegać, że wiele z nich może mieć problemy z kompatybilnością. Co prawda firma Apple przypomniała programistom, aby w razie potrzeby wprowadzać aktualizacje. Jednak automatyczne umieszczenie ich w sklepie Mac Store może spowodować pewne problemy.

Mac ARM ma problemy z kompatybilnością aplikacji z iOS

Mac ARM problemy kompatybilność iOS

Na początku tego tygodnia firma Apple zaprezentowała najnowsze modele MacBooka Pro, MacBooka Air i Mac Mini, wyposażone w nowy SoC M1. Tym samym producent stworzył układ, który pozwoli teraz aplikacjom iOS działać na MacOS w sposób natywny. Producent obiecał, że zdecydowana większość aplikacji z mobilnego systemu będzie działała bez najmniejszych problemów. Przy okazji niemal wszystkie aplikacje automatycznie będą dostępne na komputerach Mac. Jedynymi wykluczonymi będą programy pochodzące od deweloperów, którzy zrezygnowali z tego rozwiązania. Apple wyłączy również niektóre aplikacje zależne od lokalizacji.

Zobacz też:  eSwap X Pro dla najnowszego Xboxa – dostosuj kontroler do swoich potrzeb

To automatyczne przejście powoduje jednak w przypadku niektórych aplikacji problemy kompatybilnością. Te aplikacje korzystające z funkcji wyłącznych dla iPhone, takich jak kamera TrueDepth, akcelerometry, gesty na ekranie dotykowym lub modem komórkowy, są problematyczne i nie będą działać poprawnie. Apple radzi programistom, aby zmodyfikowali swój kod tak, aby był on zgodny z aplikacją lub zrezygnowali z umieszczenia go w Mac Store.

Aby upewnić się, że użytkownicy komputerów Mac mają duże doświadczenie, upewnij się, że Twoje aplikacje działają dobrze na tej platformie i nie korzystają z funkcji iPhone lub iPada niedostępnych w komputerach Mac. W razie potrzeby zaktualizuj ich dostępność na komputerze Mac w usłudze App Store Connect.

— podała firma w oficjalnym komunikacie do twórców.

W większości przypadków to na producencie zależy, czy niekompatybilna aplikacja będzie niedostępna w Mac Store. Jedynym wyjątkiem są aplikacje korzystające z interfejsu API Core Location. Ponieważ ten interfejs API nie będzie niezawodnie działał na komputerach Mac, które nie mają systemu GPS. Na szczęście Apple wykluczy te aplikacje bez interwencji dewelopera. 

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.