ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PGE z siecią LTE

PGE stawia na łączność – spółka buduje własną sieć LTE

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Energetyka to wbrew pozorom nie jest łatwa branża. Należy unikać zarówno niedostatków energii, jak i przeciążenia sieci. To trudne wyzwanie, nawet kiedy mamy do czynienia z kilkoma elektrowniami w kraju i przyłączeniem do sieci zewnętrznej. A co jeśli z kilku elektrowni zrobi się ich kilkadziesiąt? Albo kilkaset? Wtedy podstawą działania takiego systemu będzie błyskawiczna komunikacja. PGE świetnie zdaje sobie z tego sprawę. Spółka postanowiła wybudować własną sieć LTE w paśmie 450 MHz, która ma umożliwić wymianę informacji. Jest to szczególnie ważne, teraz kiedy firma dąży do zeroemisyjności.

PGE buduje sieć LTE

PGE buduje sieć LTE

Odnawialne źródła energii mają to do siebie, że poza elektrowniami wodnymi nie są zbyt wydajne. Pojedyncza turbina wiatrowa nie jest w stanie wyprodukować zbyt wiele energii, dlatego stawia się tak zwane fermy wiatrowe, w których znajdziemy ich od kilku do kilkudziesięciu. Podobnie wygląda sprawa z elektrowniami fotowoltaicznymi. Aby zasilić w ten sposób obszar całego kraju to tak naprawdę potrzeba będzie olbrzymiej ilości takich obiektów. Te natomiast muszą się ze sobą komunikować, aby uniknąć przeciążenia sieci energetycznej lub braków energii. W tym celu spółka postanowiła wybudować na swoje potrzeby sieć LTE w paśmie 450 MHz.

Zobacz też: Moto E7 pozuje na renderach – smartfon może się podobać

Nowa strategia Grupy PGE i kierunki rozwoju polskiej energetyki otwierają nowe możliwości dla budowy nowoczesnej sieci łączności LTE450. Obszar ICT staje się kluczowy w Grupie PGE. Zgodnie z założeniami naszej nowej strategii LTE 450 będzie dźwignią rozwoju Grupy PGE oraz poprawi sprawność funkcjonowania całej organizacji. Budowany system łączności zapewni niezawodność pracy dyspozytorskiej, ale przede wszystkim będzie wsparciem dla integracji odnawialnych źródeł energii oraz energetyki rozproszonej i magazynów energii. LTE jest technologią sprawdzoną nie tylko w energetyce i obecnie bardziej rozwiniętą niż standard 5G, który dopiero zyskuje na popularności. To wpływa na atrakcyjność kosztów inwestycji w sieć LTE450 dzięki globalnym korzyściom skali.

– Stwierdził Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Czy to oznacza, że 5G to tylko fanaberia, a LTE powinno wystarczyć? W żadnym wypadku! Sam fakt, że taka sieć powstaje, oznacza, że PGE nie może bazować na już istniejącej infrastrukturze, tylko musi budować własną. Cała sieć na potrzeby tylko jednej spółki. Gdyby inne przedsiębiorstwa postanowiły wdrożyć podobne rozwiązania to bardzo szybko zabrakłoby pasma, a ilość nadajników byłaby olbrzymia. Dzięki 5G, które oferuje o wiele większą pojemność sieci, ten problem by nie istniał. 

Źródło: PGE

Sprawdź najnowsze wpisy