Chromebooki cieszą się coraz większą popularnością. Tanie, długo pracujące na baterii i szybkie laptopy są teraz towarem wręcz rozchwytywanym. Przekłada się na to konieczność zdalnej pracy i nauki, podczas których komputer jest niezastąpiony. Wykorzystać chce to także MediaTek, który planuje szturmem wkroczyć na ten dotychczas obcy sobie rynek. Tajwańska firma już jakiś czas temu informowała, że pracuje nad układem dla laptopów z systemem Google. Teraz jednak możemy podziwiać rezultaty tych starań.

MediaTek dla Chromebooków

https://android.com.pl/news/363171-gry-playstation-5-mogly-byc-drozsze/

Tajwański producent procesorów ogłosił właśnie dwa nowe układy dla tej klasy urządzeń. Jeden z nich to układ MT8192, który jest dedykowany średniej półce cenowej. Jest to układ wykonany w procesie 7 nm. Jest to ośmiordzeniowa jednostka, która wykorzystuje cztery wydajne rdzenie Cortex-A76 i cztery słabsze jednostki Cortex-A55. Znajdziemy w nim układ graficzny Mali-G57. Drugi procesor, czyli MT8195 jest już propozycją z wyższej półki. Został on wykonany w procesie 6 nm i również ma konstrukcję ośmiordzeniową. W jego przypadku jednak mamy do czynienia z czterema rdzeniami Cortex-A78, czyli flagowymi jednostkami na rok 2021. Jako że ARM nie wypuściło w tym roku nowej generacji oszczędnych rdzeni, to w nim również uzupełnieniem pozostają cztery rdzenie Cortex-A55. Zastosowano w nim ten sam układ graficzny, co w jego słabszym bracie. 

Zobacz też: Cena za gry na PlayStation 5 mogła być jeszcze wyższa

W celu zapewnienia obsługi bardziej zaawansowanych aplikacji głosowych i wideo, takich jak redukcja szumów, tłumaczenie na żywo, usuwanie tła itp., oba układy zawierają również układ AI zaprojektowany przez MediaTeka. Jest to odpowiednio wersja 2 w modelu 8192 i wersja 3 w modelu 8195. Nawiasem mówiąc, oba układy obsługują również przetwarzanie obrazu HDR do wysokiej jakości nagrywania i odtwarzania obrazów nieruchomych i wideo, a także Dolby Vision i dźwięk przestrzenny 7.1. Niestety, słabszy z nich jest pozbawiony łączności 5G. Część specyfikacji dotycząca obsługiwanych standardów łączności flagowego modelu jest natomiast nieznana.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.