Project Taara

Project Taara od Google – szybka komunikacja bezprzewodowa na duże odległości dzięki światłu widzialnemu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Project Taara (wcześniej nazywany Projektem FSOC) ma na celu wykorzystanie światła widzialnego do transmisji danych na duże odległości przy pomocy światła widzialnego. Ta nowatorska technologia od Google obecnie może przesyłać dane na odległości do 20 km z prędkością do 20 Gb/s. Jedynym problemem jest to, że zarówno nadajnik, jak i odbiornik sygnału muszą być w siebie wycelowane i nie mogą być niczym przysłonięte na całej trasie. Mowa tu więc o tak zwanej fizycznej widoczności. Wkrótce nowa technologia zostanie poddana testom w realnym świecie.

Project Taara

Google współpracuje z firmą Econet i jej spółkami zależnymi, Liquid Telecom i Econet Group. Ich celem jest zainstalowanie łączy Taara w Kenii. W ten sposób gigant chce dostarczać szybki Internet do regionów, w których układanie kabli światłowodowych jest zbyt kosztowne i niebezpieczne. Ponieważ technologia ta działa za pośrednictwem widoczności optycznej, terminale zostaną umieszczone na wysokich wieżach, słupach i dachach. Wszystko po to żeby zminimalizować możliwość przerwania sygnału.

Zobacz też: Dysk w Xbox Series S pomieści więcej gier niż się spodziewaliśmy

Transmisja ta polega na emitowaniu wąskiej wiązki światła widzialnego pomiędzy wieżami. To musi natomiast być odpowiednio mocne. Chodzi tu bowiem o promień świetlny, który nie zostanie rozproszony przez 20 kilometrów. To byłoby problemem dla nawet bardzo mocnej latarki. Mowa tutaj jest więc o źródle promieniowania o częstotliwości rzędu setek THz o bardzo dużej mocy. Miejmy nadzieję, że nikt nie zacznie przedstawiać społeczeństwu rozwiązania w ten sposób. Biorąc pod uwagę, co się działo z masztami 5G, które oferują o wiele niższą moc i częstotliwość, to lepiej będzie, jeśli Project Taara będzie kojarzony jako te latarnie od internetu. Można powiedzieć, że to trochę takie Li-Fi na sterydach.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy