Minikomputery do gier od GPD to wręcz genialna linia urządzeń. Dzięki nim można grać w tytuły z PC na kieszonsolce. Jednak prawda jest taka, że to nie oni, a Nintendo ze swoim Switchem zrewolucjonizowało mobilne granie. Dowodem na to jest, chociażby wygląd GPD Win 3, który wygląda jak dziecko Switcha Lite i starego UMPC. Bardziej dobitne jest jednak to, że powstaje coraz więcej projektów tego typu i są one inspirowane właśnie produktem Wielkiego N. Kolejnym z nich jest Aya Neo, która skradnie serca fanom AMD.

Aya Neo – Switch z Windowsem 10

Warto podkreślić, że tym, co wyróżnia Aya Neo na tle innych urządzeń tego typu jest fakt, że produkt ten już trafił do sprzedaży. Firma Aya miała rozpocząć pierwsze wysyłki swojego UMPC już w październiku. Te jednak zostały opóźnione o miesiąc. Wygląd tego komputerka nie jest zbyt elegancki, nie można jednak nazwać go brzydkim. Przezroczysta obudowa prezentująca wnętrze oraz diody RGB w środku na pewno wielu osobom przypadną do gustu. Najważniejsze jest jednak nie to, jak to wygląda z zewnątrz, a to, co siedzi w środku. Sercem tego komputera jest procesor AMD Ryzen 5 4500U APU (Renoir). Jest to sześciordzeniowy i sześciowątkowy procesor z układem graficznym Vega 6 i TDP na poziomie 15 W. Mamy więc tu sensowny kompromis pomiędzy wydajnością a energooszczędnością. Co prawda układ jest słabszy, niż w GPD Win Max, jednak pozostawia daleko w tyle GPD Win 2, na którym na upartego dało się grać nawet w Wiedźmina 3 i GTA V.

Zobacz też: Huawei organizuje konkurs dla studentów. Do wygrania najnowsze urządzenia firmy. Jak wziąć udział?

Dla układów Czerwonych kluczową rolę gra szybki RAM. Producent o tym wie i zastosował 16 GB LPDDR4X o taktowaniu 4266 MHz. Do wyboru mamy natomiast dwa warianty pamięci SSD: 512 GB lub 1 TB. Miejsca na gry jest więc dość sporo. Na froncie oprócz zestawu przycisków znajdziemy 7-calowy wyświetlacz dotykowy IPS 1280 × 800 pikseli. Wewnątrz obudowy o wymiarach 255 × 106 ×20 mm znajdują się również trzy porty USB-C, bateria 47 Wh, żyroskop, czujnik grawitacji, głośniki stereo. Urządzenie zapewnia dodatkowo Bluetooth 5.0/Wi-Fi 6, a wszystko to przy zachowaniu wagi 650g. Obecnie Aya Neo Founder Edition jest dostępna w Chinach tylko na przedpremierowe zamówienie. Kosztuje ona 3 999 juanów (~2 300 PLN) za wariant 512 GB lub 4 599 juanów (~2 650 PLN) za wariant z dyskiem 1 TB. Aya rozważa rozpoczęcie kampanii Indiegogogo, aby reszta świata mogła także kupić tę konsolę.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.