Papież modli się o Sztuczną Inteligencję i to coś, co brzmi dość niewiarygodnie. W końcu nie przywykliśmy do tego, by głowa Kościoła Katolickiego wypowiadała się o nowych technologiach. I dodatkowo, by zachęcała do tego, by przez cały miesiąc modlić się w intencji nowych technologii właśnie. Tutaj jednak nie chodzi o strach przed tym, że roboty ze Sztuczną Inteligencją opanują świat, ale o to, by naukowcy obrali właściwy kierunek badań.

Papież modli się o Sztuczną Inteligencję

Każdego miesiąca Papież Franciszek prosi wiernych o to, by składali modlitwy w konkretnym celu. I każdego miesiąca chodzi o coś innego. W kwietniu tego roku były to modlitwy, które miały pomóc w walce z uzależnieniami, a w lipcu chodziło o rodzinę. Sierpień przyniósł modlitwy o osoby, które swoje życie poświęciły morzu, czyli np. marynarzy lub rybaków. Jednak tematu listopadowych intencji chyba nikt się nie spodziewał. Papież Franciszek postanowił bowiem, że listopad będzie miesiącem, gdzie wierni mają się modlić w intencji Sztucznej Inteligencji oraz robotyki.

Nie chodzi tutaj jednak o strach przed tym, że Sztuczna Inteligencja wymnie się spod kontroli. Papież Franciszek stwierdził, że jesteśmy w trakcie epokowych zmian, a sama robotyka i wszystko, co z nią związane, zmienia nasz świat. W przemowie Papieża pojawiły się jeszcze słowa o tym, że postęp, by był uznawany za dobry, powinien stawiać na poszanowanie drugiej osoby. Bez nierówności i podziałów. I taka właśnie intencja ma przyświecać modlitwom w tym miesiącu. Sztuczna Inteligencja może być przecież wykorzystywana w różnych celach. Widocznie Papież chciałby, żeby nie były to złe cele lub takie, które prowadzą do jakichkolwiek uprzedzeń.

Zobacz też: Google Maps doczeka się nowej zakładki.

Połączenie religii z nowymi technologiami może być całkiem ciekawym pomysłem. Papież Franciszek znany jest z dość nieszablonowego podejścia do niektórych kwestii i właśnie to po raz kolejny udowodnił.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.