Nokia Streaming Box 8000 może być ciekawą alternatywą dla tych, którzy szukają dla siebie przystawki do telewizora. W końcu to stale rozwijający się rynek, gdzie swój ślad zostawiło już Xiaomi, ale także i Apple czy NVIDIA. I choć obecnie coraz łatwiej znaleźć telewizor oferujący funkcje smart, to mimo wszystko, przystawki są dalej tańszym rozwiązaniem. Czy nowy produkt Nokii ma szansę zaistnieć na rynku. I tak i nie.

Nokia Streaming Box 8000

Nokia Streaming Box 8000
Nokia Streaming Box 8000

Coraz częściej słyszymy o nowych przystawkach do telewizorów, które zmieniają starsze modele w kombajny do konsumpcji mediów. Tradycyjna telewizja, czyli kanały odbierane za pomocą anteny czy podobnego rozwiązania, nie sprawdzają się już tak dobrze, jak kiedyś. Owszem, dalej tego typu kanały oglądane są przez miliony użytkowników, ale nie zmienia to tego, że coraz częściej i chętniej sięga się po treści VOD. Ma się wtedy możliwość sprawdzenia określonego filmu czy serialu i to bez narzuconych z góry ram czasowych. Można oglądać tytuł gdziekolwiek się zechce i w dowolnym czasie. Dorzućmy do tego jeszcze fakt, że takie tytuł nie będzie przerywany reklamami, a mamy już całkiem interesującą rzecz. Coś, co sprawia, że tradycyjna telewizja nie brzmi już tak zachęcająco.

Dlatego też przystawki do telewizorów robią się coraz popularniejsze. Wiadomo, że odbiornika telewizyjnego nie zmienia się za często, a przynajmniej nie z taką częstotliwością, jak chociażby smartfona. To oczywiście nie jest regułą, ale dalej w wielu domach znajdują się telewizory bez funkcji smart, ale za to z wejściem HDMI. I to właściwie jedyne, co potrzeba, by korzystać z możliwości przystawki. I Nokia Streaming Box 8000 będzie kolejnym produktem na rynku, który będzie chciał skorzystać z popularności. Czy mu się to uda?

Zobacz też: Play Now TV Box – nasz test przystawki do telewizora od Play.

Co oferuje Nokia Streaming Box 8000 i ile kosztuje?

Nokia Streaming Box 8000
Nokia Streaming Box 8000

Przystawka do telewizora, na której widać sporej wielkości napis Nokia, jest już dostępna m.in. w Niemczech. Tutaj jednak pojawia się pewien problem, a mianowicie sama cena urządzenia. Sprzęt ma bowiem kosztować około 100 euro, co w bezpośrednim przeliczeniu daje około 450 złotych. To naprawdę sporo, jak na przystawkę do telewizora. Zważywszy na to, że za około połowę tej ceny można kupić Xiaomi Mi Box 4, a jeszcze taniej Xiaomi Mi TV Stick. Oczywiście znajdą się też i droższe produkty, jak chociażby wspomniana wyżej NVIDIA Shield, ale to jednak produkt oferujący więcej, niż klasyczne przystawki.

Nokia Streaming Box 8000 ma być bowiem kolejną przystawką, która nie wyróżnia się niczym innym, ponadto, czyje logo ma na opakowaniu. Jednak warto tutaj dodać, że za produkcję sprzętu nie będzie odpowiadała Nokia. Tutaj zajmie się tym Streamview GmbH, a HDM Global da tylko swoją nazwę. Nie będzie to pierwsza „przygoda” Nokii z przystawkami, bo firma ma już na swoim koncie podobny produkt, choć w Europie trudno go dostać. I choć Streaming Box 8000 na Starym Kontynencie się pojawił, to niekoniecznie trafi do Polski. Na takie informacje jeszcze odrobinę za wcześnie. Za to o samej specyfikacji wiadomo praktycznie wszystko.

Specyfikacja urządzenia

Nokia Streaming Box 8000
Nokia Streaming Box 8000

Sprzęt będzie wspierał strumieniowanie treści w jakości 4K Ultra HD, więc tutaj nabywcy powinni być zadowoleni. Urządzenie wyposażono w porty HDMI, AV Out, optyczne audio S/PDIF oraz LAN. Do tego dojdą także dwa pory USB, a jeden z nich typu C. Jeżeli chodzi o Wi-Fi, to będzie dwuzakresowe (IEEE 802.11b/g/n – 2.4 GHz oraz IEEE 802.11a/n/ac – 5 GHz). Sprzęt ma działać na najnowszej wersji Android TV 10 i nie zabraknie także wsparcia dla Bluetooth 4.2. Procesorem będzie tutaj Amlogic S905X3 (4 x Cortex-A55 i GPU Mali-G31 MP2). Są jeszcze 2 GB RAM oraz 8 GB na dane (eMMC). Oczywiście na pokładzie nie mogło zabraknąć wbudowanego Chromecasta.

Do tego dochodzi jeszcze pilot, który ma mieć dedykowane przyciski do najpopularniejszych aplikacji (YouTube, Netflix, Amazon, Google Play). Urządzenie będzie także obsługiwało polecenia głosowe z wykorzystaniem Asystenta Google. Jeżeli kogoś ten sprzęt interesuje, to w źródle znajdzie link do oficjalnej strony, gdzie można sprzęt zamawiać. Niewykluczone, że siła marki coś tutaj zdziała, ale za taką cenę trudno oczekiwać, że po urządzenie sięgną tłumy.

Źródło: Nokia

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.