atom rozpiska

 

Niedawno informowaliśmy o zapowiedzi nowego Snapdragona 820. Okazuje się że Intel także nie spoczął na laurach i zaprezentował nowe układy dla urządzeń mobilnych. Przy okazji zmienia nazewnictwo.

 

Zacznijmy od najtańszych procesorów z serii Intel Atom x3. Zawiera ona 3 różne modele dostosowane do potrzeb klientów. Wszystkie układy są oparte na 64-bitowych rdzeniach. Najtańsza jednostka o nazwie C3130 będzie posiadać dwa rdzenie taktowane zegarem 1 GHZ , obsługę sieci 3G do 21 Mb/s , Wi-fi,Bluetooth oraz stary już układ graficzny Mali 400 MP2. Kolejny układ C3230RK różni się od słabszego brata czterema rdzeniami 1.2 GHZ oraz grafiką Mali 450 MP4. Najszybsza jednostka wnosi więcej zmian. C3440 posiada 4 rdzenie o taktowaniu 1.4 GHZ , kartę graficzną Mali T720 MP2, obsługę DC-HSPA+, LTE czy moduł NFC.

Producent szacuje, że jego czterordzeniowe procesory będą o 33% szybsze od tych opartych o rdzeń Cortex A-53.

 

intel atom x3

 

Seria x5 oraz X7 to procesory bez modułu GSM dla tabletów (prawdopodobnie Z8300) oraz wydajne układy dla smartfonów. Będą to 4 rdzeniowe jednostki stworzone w 14- nanometrowym procesie technologicznym. Za wyświetlanie grafiki odpowiada nowy układ graficzny Intel ósmej generacji. Standardowo będą obsługiwać łączność LTE. Układy zostaną dostosowane do pracy z systemem Android jak i Windows.

 

W porównaniu do modelu Z3795 wynik w benchmarku  GFX T-Rex benchmark został podwojony a w teście 3DMark Ice Storm Unlimited zwiększony o 50% względem poprzednika.

 

atom x5 x7

 

Intel pokazuje, że rynek procesorów mobilnych nie jest jeszcze nasycony. Architektura x86 zdobywa coraz większą popularność za sprawą dość tanich oraz wydajnych urządzeń z układami firmy

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Arkadiusz Melerski