Środowisko w przestrzeni kosmicznej jest niezwykle niebezpieczne dla życia. Brak tlenu, skrajnie niskie ciśnienie i ekstremalne temperatury to dopiero początek problemów. Wszystkie obiekty w przestrzeni kosmicznej są bowiem bombardowane promieniowaniem kosmicznym, słonecznym promieniowaniem UV. Brzmi to jak środowisko, w którym nic żywego nie mogłoby przetrwać. To jednak nie do końca prawda. Pomimo ekstremalnego środowiska, bakteria Deinococcus radiodurans została niedawno przebadana po spędzeniu roku na niskiej orbicie Ziemi poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

Bakteria przeżyła rok w kosmosie

Bakteria przeżyła rok w kosmosie

Międzynarodowy zespół zebrany wokół grupy Biochemii Kosmicznej na Uniwersytecie Wiedeńskim zbadał, w jaki sposób mikroorganizmy mogły przetrwać przeniesienie z jednego ciała niebieskiego do drugiego. Badania te pozwolą na głębsze zrozumienie mechanizmów molekularnych stojących za przetrwaniem mikrobów w przestrzeni kosmicznej. Zdolność ekstremofilów do migracji pomiędzy planetami, rozkładając tym życie we wszechświecie, jest podstawą hipotezy panspermii, czyli międzyplanetarnego przenoszenia życia. W pracy badano wpływ przestrzeni kosmicznej na mikroorganizm na poziomie molekularnym. Po spędzeniu roku poza ISS podczas misji kosmicznej Tanpopo badacze stwierdzili, że bakteria nie miała żadnych uszkodzeń morfologicznych i produkowała liczne pęcherzyki błony zewnętrznej. Pęcherzyki to wieloaspektowa genomowa i białkowa odpowiedź zainicjowana w odpowiedzi na stres komórkowy.

Zobacz też: Sieć Badawcza Łukasiewicz uruchamia Centrum Oceny Technologii

Pęcherzyki pomagają bakteriom naprawiać uszkodzenia DNA i bronić się przed reaktywnymi formami tlenu. Badacze odkryli również, że procesy wewnątrz bakterii wpływające na transport i stan energetyczny zostały zmienione w odpowiedzi na ekspozycję w przestrzeni kosmicznej. Główny badacz Tetyana Milojevic powiedział, że badanie to pozwala naukowcom zrozumieć mechanizmy i procesy, które mogą pozwolić na istnienie życia poza Ziemią. Badania pomagają również poszerzyć naszą wiedzę na temat przetrwania i adaptacji w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy uważają, że bakteria mogła przetrwać na niskiej orbicie Ziemi jeszcze dłużej. Oczywiście warto tu podkreślić, że mowa jest o przetrwaniu. Nie rozwoju i rozmnażaniu. Dlatego też nie oznacza to wcale, że życie mogłoby się rozwijać na przykład kometach. Mogłoby ono jednak na nich podróżować.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.