Dziś świętujemy 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Oczywiście od tamtego czasu historia naszego kraju wcale nie była usłana różami. Wkrótce po odzyskaniu suwerenności, którą nasi przodkowie opłacili udziałem w konflikcie, na nieznaną wcześniej skalę, czyli Pierwszej Wojnie Światowej, przyszła walka z Bolszewikami. Ci postanowili przy pomocy mordu, terroru i gwałtu uszczęśliwić świat komunizmem, co na szczęście udało się nam powstrzymać. Potem natomiast przyszła Druga Wojna Światowa przynosząca kolejne krwawe żniwo i zgliszcza. Po niej natomiast mimo zachowania pozornej suwerenności byliśmy krajem zależnym od ZSRR. I mimo że wciąż nie jest idealnie, to Polska nie tylko wciąż widnieje na mapach świata, ale jest wolnym i silnym państwem. I to pomimo dziecinnej walki polityków i pogłębiającej się polaryzacji społeczeństwa, która jest jednak sporym problemem.

PGE: Energetyczna Niepodległość

Wolny i niepodległy kraj to jednak nie tylko idea. Za tym musi się kryć także niezależność od innych państw w wielu dziedzinach. Jedną z tych kluczowych jest energetyka. Energia elektryczna jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek w historii świata. To dzięki niej tak naprawdę wszystko funkcjonuje tak sprawnie i szybko. Mogłoby się wydawać, że 102 lata temu nie była ona aż tak istotna. To jednak nie jest prawda. Po 123 latach zaborów niezależność energetyczna była wręcz kluczem do zachowania suwerenności gospodarczej. Nasze państwo, a zwłaszcza jego wschodnie rejony, było zacofane technologicznie. Zaborcom nie zależało bowiem na naszym dobrobycie ani rozwoju. Mieliśmy więc sporo do nadrobienia. Kluczowe tu okazały się głównie lokalne elektrownie wodne, zdolne do produkcji energii dzięki siłom natury.

Zobacz też: Prawie 100 nowych gier w Xbox Game Pass – EA dołącza do usługi

Świat wciąż pędzi do przodu, a kto stoi w miejscu, ten się cofa. Dlatego też pomimo tak długiego okresu rozwoju energetyki w Polsce wciąż mamy wiele do zrobienia. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę PGE

Dzisiaj też stoimy przed wyzwaniami związanymi z budową nowoczesnej, konkurencyjnej energetyki zapewniającej bezpieczeństwo Polski. Dlatego własne moce wytwórcze, produkujące energię po konkurencyjnych cenach są gwarantem stabilności dostaw i niezależności gospodarki.

– Powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Źródło: PGE

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.