ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Lollipop podwaja siłę – fragmentacja Androida coraz młodsza

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy
android udzial lollipop kitkat jelly bean

Statystyki to to, co wiele osób podaje jako najważniejsze argumenty przy porównywaniu różnych platform lub szczegółów wewnątrz jednego ekosystemu. Jedną z ciekawszych informacji tego typu jest podział Androida na udział poszczególnych wersji. Zobaczmy jak w tym miesiącu wypadł „Lizak” na tle poprzedników.

Jak możecie zauważyć na początku newsa, wciąż rządzi KitKat, a tuż za nim Jelly Bean (w trzech odsłonach). Niemniej jednak Lollipop w stosunku do poprzedniego miesiąca urósł dwukrotnie, co pokazuje, że coraz więcej producentów zaktualizowało swoje, głównie topowe, urządzenia. Tak jak właśnie najnowszy Android najbardziej urósł, tak też KitKat wciąż pojawia się na nowych smartfonach i tabletach. Największy spadek doznał Jelly Bean w wersji 4.1, ale wciąż ogólny udział tego oprogramowania może wydawać się zbyt duży. Pomimo że jest już od miesiąca na niektórych urządzeniach dostępna wersja Lollipopa oznaczona jako 5.1 to nie pojawiła się ona jeszcze na wykresach.

Jak można podsumować powyższy wykres? Android staje się coraz młodszy, ale prędkość aktualizacji nie jest zachwycająca. Już blisko pół roku minęło od premiery „Lizaka”, a jego udział jest zbliżony do 5-letniego Froyo.

źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy