GPD Win 3 - wyciek danych klientów

GPD Win 3 czerpie inspirację z Nintendo Switch Lite

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Seria GPD u podstaw czerpie inspirację z produktów Nintendo. GPD XD, czyli konsola z Androidem, praz GPD Win wyglądają niemal identycznie, jak Nintendo 3DS XL. Producent w modelach Win 2 i Win Max poszedł jednak w zupełnie innym kierunku. Oczywiście są jeszcze modele Pocket i MicroPC, te jednak nie są dedykowane grom. Okazuje się, że dobrze znany, otwierany wariant urządzenia odejdzie w niepamięć. GPD Win 3 czerpie w swojej konstrukcji z nowszej konsoli Nintendo, czyli Switcha Lite. I to takiego, który miał romans z Sony Vaio UX Micro PC. 

GPD Win 3 wygląda jak dziecko Switcha Lite i starego UMPC

GPD Win 3 wygląd

Tym samym najnowszy mikrokomputer wygląda, jakby powstał kilkanaście lat temu. Tym samym jeszcze mocniej nawiązuje on do typu urządzeń, do których się zalicza, czyli UMPC. Taka konstrukcja oczywiście może budzić pewne zastrzeżenia. W końcu klawiatura wydaje się o wiele mniej wygodna niż w przypadku, chociażby modelu Max. Oczywiście, tylko szaleniec traktowałby komputer z tej rodziny jako narzędzie do redagowania tekstów. Wiem, bo kilka razy próbowałem to robić na modelu GPD Win 1.3 i nie była to komfortowa praca. Problemem na pierwszy rzut oka mogłyby być jednak gry, które wymagają do obsługi klawiatury i myszki. Jednak to tylko pozory. Możliwe jest bowiem traktowanie pada jako elementów klawiatury, a gałek analogowych jak myszki. Dzięki temu można wygodnie skonfigurować niemal każdą grę. Sprawdziłem to osobiście na serii Gothic, która ma opinię tej gry z tragicznym sterowaniem i grało mi się dobrze. 

Zobacz też: Idą święta, dlatego InPost umożliwia nadawanie paczek także w weekend

Co więcej, GPD Win 3 dzięki swojej konstrukcji może się o wiele lepiej sprawdzać jako tablet, oraz ułatwia podłączenie klawiatury zewnętrznej. Oczywiście, w przypadku poprzedników też to było możliwe. Jednak kiedy stosujemy takie rozwiązanie w przypadku laptopa, który ma już własną klawiaturę, zaczynamy się zastanawiać, po co ona tam w ogóle jest. Tutaj natomiast będzie ona schowana pod ekranem. Co więcej, sprawdzi się to także, jeśli zechcemy podłączyć klawiaturę i myszkę do samego GPD Win 3. Firma GPD zdradziła także, co mamy znaleźć w środku. Mowa tu o procesorze z serii Tiger Lake serii U i 16 GB RAM. Ekran ma oferować rozdzielczość 720p. Biorąc pod uwagę jego rozmiary, nie powinna ona stanowić zbyt dużego problemu, za to pozytywnie wpłynie na wydajność, jakość grafiki czy temperaturę. Więcej szczegółów powinniśmy poznać niebawem, kiedy już wystartuje zbiórka na niego.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy