Szczepionka na COVID-19 jest czymś, na co chyba wszyscy rozsądni ludzie czekają. Mimo że jest już jedna o bardzo obiecujących wynikach sięgających do 90% skuteczności, to minie jeszcze wiele tygodni, nim trafi ona do Polski. Możliwe jednak, że powstała znacznie bardziej dostępna alternatywa. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia opracowali spray do nosa, który skutecznie zapobiega infekcjom COVID-19 w testach z fretkami.

Spray na COVID-19

Spray na COVID-19

Lipopeptyd, czyli połączenie lipidów i peptydów, zapobiega łączeniu się koronawirusa z błoną komórki docelowej poprzez blokowanie kluczowego białka, które nie przybiera odpowiedniego kształtu. W ten sposób wirus nie jest w stanie zainfekować komórki. Powinien on działać natychmiast i utrzymywać się przynajmniej przez 24 godziny. Jest również przystępna cenowo, może być długo przechowywany i nie wymaga chłodzenia. Oczywiście nie ma co popadać w hurraoptymizm. W końcu fretki, jak sympatycznymi i bystrymi istotami by nie były, wciąż nie są ludźmi. Nie wiadomo więc, jak sprawdziłby się on w przypadku naszego gatunku i czy nie spowodowałby jakichś reakcji niepożądanych.

Zobacz też: Aplikacje Androida na Windows 10 będą lepsze, a już są świetne!

Naukowcy zamierzają jak najszybciej przejść do fazy klinicznej. Ten ruch mógłby zapewnić ochronę w wielu częściach świata, gdzie masowe szczepienia na COVID-19 byłyby trudne. Może on również służyć jako uzupełnienie nawet tam, gdzie szczepionki są łatwo dostępne. Ludzie, którzy nie mogą przyjmować szczepionek, lub ci, dla których szczepionki nie działają, mogą stosować ten specyfik. Oczywiście nie gwarantuje on pełnej ochrony przed wirusem. Jednak znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia. To z kolei mogłoby jeszcze bardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i przyspieszyć zakończenie pandemii. 

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.