ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
WOT szuka specjalistów IT

Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczną także ochronę naszej cyberprzestrzeni

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Wojska Obrony Terytorialnej to stosunkowo świeży twór, ponieważ powstały w 2017 roku. Skupiają one osoby, które chcą służyć ojczyźnie jako żołnierze, jednocześnie nie rezygnując ze swojej dotychczasowej pracy zawodowej, czy stylu życia. W ten sposób tak zwani Terytorialsi biorą jedynie udział w ćwiczeniach i są wzywani w sytuacjach kryzysowych. Jednak nie muszą oni wieść typowego żołnierskiego życia. Te ochotnicze siły zbrojne będą nas teraz chroniły nie tylko przed potencjalną agresją zbrojną czy klęskami żywiołowymi, ale także atakami cybernetycznymi.

Cybernetyczne WOT

Cybernetyczne WOT
Fot. PixaBay

Nowy, cybernetyczny komponent Wojsk Obrony Terytorialnej jest właśnie budowany. Jego celem jest wspieranie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Do grupy tej ma domyślnie należeć 100 specjalistów od cyberprzestrzeni, którzy chcą przysłużyć się ojczyźnie, a jednocześnie nie chcą wstępować do regularnej armii. 

Cyberkomponent Wojsk Obrony Terytorialnej powstał po to, aby wspierać Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. W tej chwili mamy w nim kilkudziesięciu żołnierzy ochotników. Idea tworzenia cyberkomponentu pojawiła się w momencie, kiedy dostrzegliśmy, że w naszych szeregach są osoby, które mogą robić więcej dla obronności, niż biegać z karabinem po polu. Mają kompetencje, które mogą wesprzeć działania w cyberprzestrzeni.

— Powiedział w rozmowie z agencją Newseria Innowacje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz też: Mass Effect Legendary Edition potwierdzony. I będzie nowa gra z uniwersum

Oddział ten ma przede wszystkim wspierać i podnosić braki w przypadku regularnej armii. Wielu wybitnych specjalistów od cyberbezpieczeństwa woli bowiem pozostać w sektorze prywatnym. Dzięki Cyberkomponentowi WOT mają na to szanse, jednocześnie służąc Polsce.

W tej chwili ten cyberkomponent jest u nas jeszcze budowany, jest w nim już kilkudziesięciu żołnierzy, a ich umiejętności są też wykorzystywane w działaniach przeciwkryzysowych. Budują bazy danych, wspierają nas swoją wiedzą i doświadczeniem także w przygotowywaniu rozwiązań aplikacji do wsparcia walki z koronawirusem. Ale my oczywiście, jako Wojska Obrony Terytorialnej, generalnie pełnimy funkcję force usera, czyli dostarczyciela pewnych kompetencji do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

-– podkreślił płk Marek Pietrzak.

Źródło: Newseria

Sprawdź najnowsze wpisy