Spaceport Japan ma być pierwszym projektem na tak ogromną skalę, który można nazwać kosmicznym lotniskiem. I choć nie będzie znajdować się w kosmosie, a jak sama nazwa wskazuje w Japonii, to będzie oferował podróżne na przestrzeń okołoziemską. Plany są ambitne, a za kilkadziesiąt lat to miejsce może być miejscem, skąd będzie latało się na Marsa.

Spaceport Japan

Spaceport Japan
Spaceport Japan

Kosmiczna turystyka jest jeszcze w powijakach, ale to powoli zaczyna się zmieniać. Po dość długim okresie, kiedy na kosmos ludzkość spoglądała głównie przez teleskopy, nadeszły zmiany. Ostatnie poczynania Elona Muska sprawiły, że coraz odważniej mówi się o tym, by wysyłać turystów w kosmos. I choć cena takiej podróży jest dalej kosmiczna i idzie w miliony dolarów, to z czasem będzie się to zmieniało. Widać też, że o kosmicznej turystyce myśli się coraz poważniej, a przynajmniej w Japonii tak się właśnie dzieje.

Spaceport Japan ma być miejscem, gdzie odbywały się będą pierwsze loty kosmiczne dla turystów. Z początku loty, które będą miały odbywać się w kosmos, zaczynały się będą jak klasyczna podróż samolotem. Maja być do tego wykorzystane samoloty WhiteKnight Two, które będą miały przyczepione do siebie statki SpaceShip Two. Te po osiągnięciu odpowiedniej wysokości, będą odłączane, a pasażerowie będą mogli przebywać w stanie nieważkości przez kilka minut. Potem następuje powrót na Ziemię. I choć podobne możliwości są już udostępniane w Stanach Zjednoczonych, to w Japonii chce się to połączyć z całym kompleksem usługowym, a w przyszłości także z lotami wynoszącymi statki na dłuższe trasy. Do tego dojdą hotele, placówki edukacyjne czy kina.

Spaceport Japan
Spaceport Japan

Zobacz też: W Japonii powstał odkurzasz do słuchawek bezprzewodowych.

Z pasów Spaceport Japan mają startować statki m.in. Vigin Galactic. W całą inwestycję zaangażowanych jest już znacznie więcej firm (np. Airbus Japan, Kajima Corporation czy Suntory, Mitsubishi Estate). I choć ten kosmiczny port jest jeszcze projektem, to jego wdrożenie w życie zdaje się być tylko kwestią czasu.

Źródło: NewAtlas

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.