W Polsce wszyscy operatorzy mogą blokować smartfony, które nie zostały spłacone przez abonentów. Dlatego warto uważać, gdy kupuje się urządzenie z drugiej ręki. Jedynie Play jeszcze nie wprowadził takiego mechanizmu, ale okazuje się, że Google może w tym pomóc. Firma stworzyła aplikacje Device Lock Controller, która nie tylko pozwala na zdalne blokowanie smartfonów, ale również na ingerencję w ich ustawienia. Naturalnie na tę chwilę nie jest to ogólnodostępny program, ale to dopiero jego początek.

Google Device Lock Controller pozwala zdalnie sterować i blokować smartfony

google device lock controller blokada smartfona zdalna

Tajemnicza aplikacja od Google – Device Lock Controller – pojawiła się w Sklepie Play i jest praktycznie niedostępna na całym świecie. Jak udało się dowiedzieć redakcji XDA Developers program od Amerykanów powstał w ramach współpracy z kenijskim operatorem Safaricom. W tym kraju pojawiła się specjalna oferta na ratalny zakup tanich smartfonów z Androidem Go, co ma pomóc w cyfryzacji najbiedniejszych regionów. Jednak operator wyraźnie zaznacza w swoim FAQ, że już 4 dni spóźnienia z opłatami będą skutkowały blokadą urządzenia. W takim razie czemu Device Lock Controller został udostępniony w Sklepie Play? Okazuje się, że to pomyłka, która ma zostać poprawiona – aplikacja nie powinna pojawiać się na listach wyszukiwania. Sama w sobie opiera się na rozwiązaniach, które Amerykanie oferują firmom, związane z kontrolą służbowego sprzętu.

Zobacz też: Samsung chce pokazać, że matryce ToF mają potencjał.

Niemniej Google zaznacza, że współpraca ze wspomnianym operatorem nie jest ich ostatnim słowem. Dlatego kto wie? Być może Play, gdy ostatecznie zmieni już właściciela, zdecyduje się na podobną współpracę w Polsce? Device Lock Controller może być preinstalowany na smartfonach kupionych u tego operatora, ale… poczekajmy, aż sytuacja się rozwinie. Na tę chwilę w naszym kraju wykorzystuje się autorskie rozwiązania.

[Aktualizacja] Play wprowadził blokadę telefonów we wrześniu, co umknęło mej pamięci.

Źródło: GSM Arena, XDA Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.