Od początku listopada jest możliwy kontakt z sanepidem online przez specjalny formularz. Biorąc pod uwagę czasy, w jakich przyszło nam funkcjonować, dla wielu osób może to być znaczne ułatwienie. W prostszy sposób zgłosimy np. pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Kontakt z sanepidem online – jak to działa?

Dzięki specjalnemu formularzowi kontaktowemu możemy zgłosić Sanepidowi, że mamy pozytywny wynik testu na koronawirusa lub że mieliśmy bezpośredni kontakt z kimś zakażonym. Można również wysłać zgłoszenie w imieniu innej osoby. Nie powinniśmy się jednak obawiać, że ta możliwość spowoduje falę głupich żartów – przed wysłaniem zgłoszenia trzeba potwierdzić swoją tożsamość za pomocą Profilu Zaufanego.

Jeśli chcemy wypełnić formularz, znajdziemy go na rządowej stronie. Po zalogowaniu się Profilem Zaufanym musimy podać powód zgłoszenia i odpowiedzieć na pytania, które zada nam system. Główny cel całej procedury to ułatwienie kontaktu z sanepidem. Pracownicy tej instytucji są ostatnio bardzo obciążeni i kontakt telefoniczny może być utrudniony. Gdy już prześlemy formularz, skontaktuje się z nami pracownik powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Czytaj także: STOP COVID – ProteGO Safe ze świetną nowością! Rząd chce zmienić wizerunek apki

Wspólnie z sanepidem podejmujemy wiele działań, które usprawniają pracę inspekcji sanitarnej i kontakt z osobami obejmowanymi kwarantanną – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i podaje przykład automatycznych powiadomień o nałożeniu kwarantanny. Od 1 do 5 listopada 2020 roku z możliwości kontaktu z Sanepidem online skorzystało 5392 osób.

źródło: gov.pl

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.