Operator Play postanowił pochwalić się wynikami za trzeci kwartał 2020 roku. I słowo pochwalić się pasuje tu idealnie. Firma już na wstępie podkreśla w komunikacie prasowym swoją dominującą pozycję na rynku. Firma chwali się nie tylko zarobkami, ale także bazą klientów i rozwojem, jaki dokonał się przez ostatnie trzy miesiące.

Play – raport Q3 2020

Play - raport Q3 2020

Zanim przejdziemy do suchych faktów warto przytoczyć słowa prezesa P4:

Ostatni kwartał oznaczał dla nas stopniowy powrót do 'nowej normalności.' Obserwujemy powrót wyników w naszych punktach sprzedaży detalicznej do poziomu sprzed pandemii. Przychody z użytkowania nadal rosną, podczas gdy przychody z połączeń międzyoperatorskich uległy normalizacji. Sprzedaż towarów jest na zadowalającym poziomie z niewielkim deficytem w stosunku do ubiegłego roku. Podsumowując, wyniki w trzecim kwartale wykazują ciągłą poprawę i są na dobrej drodze do sprostania naszym całorocznych oczekiwaniom.

PLAY działa na pełnych obrotach – wprowadziliśmy nowe oferty mobilne dla klientów kontraktowych i usług przedpłaconych, ulepszyliśmy nasze usługi mobilne i domowe, w tym udostępnioną niedawno usługę szerokopasmowego łącza internetowego, w pełni wspierane przez charakterystyczne dla PLAY kampanie marketingowe. W kwestii integracji Virgin Mobile podejmujemy zdecydowane kroki naprzód, jesteśmy nadal gotowi na aukcję częstotliwości 5G w paśmie C oraz kontynuujemy prace nad wydzieleniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która będzie zarządzać naszą pasywną infrastrukturą.

Zobacz też: Oferowana przez Xbox Series S pamięć nie zadowoli graczy

Teraz natomiast przejdźmy do konkretnych liczb:

 • Liczba klientów:
  • Raportowanych — 15,4 mln (poprawa o 1,9% r/r)
  • Aktywnych — 12,9 mln (poprawa o 2,9% r/r)
 • Rozbudowa sieci:
  • Liczba aktywnych stacji bazowych — 8 448
  • Wybudowano w Q3 — 223
  • Zasięg 4G — 99,2% populacji
  • Zasięg 5G — 58 miast, 13,2% populacji
 • Najważniejsze finanse w Q3:
  • Przychody operacyjne — 1 803 mln zł (+0,4% r/r)
  • Zysk netto — 270 mln zł (+15,7% r/r)
  • Gotówkowe nakłady inwestycyjne — 269 mln zł (+34,6% r/r)

Marcin Szul, Dyrektor Finansowy P4, skomentował to następująco:

Nasze wyniki w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku wskazują na wyraźne oznaki ożywienia gospodarczego po okresie lockdownu. Jesteśmy przekonani, że sprostamy naszym zrewidowanym oczekiwaniom na cały rok. Ciągła poprawa w generowaniu skorygowanej EBITDA i FCFE ponownie zaowocowała niższym poziomem dźwigni finansowej – zadłużenie netto do skorygowanej EBITDA wyniosło 2,58x po przejściowym wzroście w II kw., spowodowanym wypłatą dywidendy i rozliczeniem podatku za 2019 rok. Naszą daleko idącą pewność siebie bazujemy również na tym, że nie zaobserwowaliśmy problemów ze ściąganiem należności gotówkowych od naszych klientów, jednakże zachowujemy ostrożność w podejściu do rezerwy na nieściągalne należności, zaksięgowanej w drugim kwartale.

Źródło: Play

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.