Jednym z najbardziej efektywnych sposobów poruszania się robotów po środowisku są koła. Te jednak sprawdzają się głównie na stosunkowo gładkim terenie. Marnie jednak radzą sobie one z przeszkodami takimi jak na przykład schody. Naukowcy z Texas A&M University połączyli siły z firmą DARPA, aby stworzyć roboty do zastosowań wojskowych, które są w stanie określić, z udziałem lub bez udziału człowieka czy powinny stosować standardowe koła, czy takie, którymi mogą jeździć nawet po schodach.

Roboty z kołami do jazdy po schodach

Roboty z kołami do jazdy po schodach

Projekt jest częścią programu DARPA Offensive Swarm-Enabled Tactics (OFFSET) na Wydziale Technologii Inżynieryjnych i Dystrybucji Przemysłowej Uniwersytetu. Ilustracja koncepcyjna robota została zaprezentowana w ramach trzeciego eksperymentu terenowego OFFSET. Całość projektu prowadzi profesor Kiju Lee, która ogłosiła również, że otrzymała nowy kontrakt DARPA na pracę w ramach programu Offset Sprint-5. Ten koncentruje się na udoskonaleniu fizycznego stanowiska testowego robota. Program ten skupia się na małych, bezzałogowych pojazdach naziemnych o zwinnym i wszechstronnym potencjale lokomocyjnym do miejskich operacji wojskowych.

Zobacz też: Kolejna darmowa gra na Steamie – tym razem padło na Kingdom: Classic

Lee i jej zespół opracowują robota typu Wheel and Leg Transformable, znanego jako a-WaLTR. Jest on zdolny do bardziej efektywnego przekraczania różnych przeszkód, w tym klatek schodowych. Robot porusza się ze standardowymi lub dedykowanymi przeszkodom kołami w zależności od potrzeb. Największą jego zaletą jest to, że sam może o tym decydować. Obecnie zespół opracowuje prototypy, które mają zaprezentować platformę sprzętową na targach OFFSET FX5, wstępnie zaplanowanych na luty 2021 roku. Co prawda technologia ta została stworzona z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jednak zespół ma nadzieję, że w przyszłości pojawią się inne zastosowania dla tej technologii. Lee powiedziała, że ten robot może być stosowany w takich obszarach jak przestrzeń kosmiczna, służba domowa, nadzór i rolnictwo.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.