WhatsApp wprowadza właśnie bardzo interesującą nowość, która pomoże zarządzać danymi w aplikacji. Znikające wiadomości to funkcja, która z pewnością będzie często wykorzystywana przez użytkowników, którym nie zależy na przechowywaniu wiadomości czy multimediów w aplikacji. Do tego WhatsApp prezentuje nowe narzędzie za zarządzania danymi, więc mówimy o sporych nowościach.

WhatsApp – znikające wiadomości

WhatsApp znikające wiadomości

Nowa funkcja w WhatsApp, którą nazwano Znikające wiadomości, sama dość dobitnie tłumaczy, czym jest. Zapewne każdy czasem usuwa niektóre konwersacje czy pojedyncze wiadomości z komunikatora. Teraz WhatsApp postanowił pójść krok dalej, bo będzie to robił za użytkownika samodzielnie i automatycznie. Wiadomości, które będą wysyłane z wykorzystaniem tej funkcji, będą dostępne przez 7 dni, a potem zostaną usunięte. Żeby włączyć taką możliwość, trzeba otworzyć czat w WhatsApp, kliknąć nazwę kontaktu, a następnie wybrać Znikające wiadomości. Tak samo wyłącza się funkcję. Warto tutaj dodać, że nie jest funkcjonalność, która włączana jest automatycznie dla wszystkich czatów. Tutaj wybierać ma użytkownik, gdzie i u kogo chce to wprowadzić. Jakie są ograniczenia w tym przypadku.

  • Jeśli użytkownik nie otworzy aplikacji WhatsApp w ciągu 7 dni, wiadomość zniknie. Jednak podgląd wiadomości może być nadal wyświetlany w powiadomieniach do momentu otwarcia WhatsApp.
  • Podczas wysyłania odpowiedzi na wiadomość oryginalna wiadomość jest cytowana. Jeśli odpowiesz na znikającą wiadomość, cytowany tekst może pozostać w czacie po upływie 7 dni.
  • Jeżeli znikająca wiadomość zostanie przekazana do czatu z wyłączoną funkcją znikających wiadomości, nie zniknie z niego.
  • Jeśli użytkownik utworzy kopię zapasową przed zniknięciem wiadomości, kopia zapasowa będzie zawierała znikającą wiadomość. Znikające wiadomości zostaną usunięte, gdy użytkownik przywróci wiadomości z kopii zapasowej.

Zobacz też: Co wybrać zamiast Endomondo?

A co z multimediami w WhatsApp?

WhatsApp menadżer zarządzania

Na stronie pomocy WhatsApp zalecono, by korzystać ze Znikających wiadomości tylko z zaufanymi kontaktami. Użytkownicy mogą bowiem przesyłać takie wiadomości dalej czy robić zrzuty ekranu. Warto także wiedzieć o tym, że zdjęcia, które otrzymujemy za pośrednictwem WhatsApp-a, także będą znikały z czatów po upływie 7 dni. Dalej jednak pozostaną w pamięci telefonu, jeżeli nie wyłączyło się funkcji automatycznego pobierania, która jest domyślnie włączona dla aplikacji. Oczywiście automatycznie pobieranie zdjęć można w prosty sposób wyłączyć, co pozwoli na oszczędzenie miejsca na smartfonie.

Żeby to zrobić, należy wejść w aplikacji w Ustawienia, a następnie wybrać Użycie danych i pamięci. Tam można zarządzać, czy chcemy, żeby automatyczne pobieranie plików multimedialnych odbywało się przez Wi-Fi, dane komórkowe czy w roamingu. Tam także wybiera się rodzaj plików, które można zapisywać (Zdjęcia, Dźwięki, Filmy czy Dokumenty). Oczywiście, jeżeli mamy dużo przestrzeni na smartfonie, to automatyczne zapisywanie w niczym nie przeszkadza. Jednak z czasem, takich wiadomości i plików pojawia się na tyle dużo, że zaczynają stwarzać problem. WhatsApp był tego świadom, ale usuwanie pojedynczych plików było dość problematyczne. Jednak nowa aktualizacja sporo w tej kwestii ma poprawić.

Prostsze zarządzanie pamięcią

Wprowadzenie Znikających wiadomości nie jest jedyną nowością w aplikacji, która może wpłynąć na ilość zajmowanego przez nią miejsca. Użytkownicy komunikatora od dawna narzekali na to, że zarządzanie danymi jest dość kłopotliwe, a w końcu WhatsApp ich posłuchał. Nowa wersja menadżera pamięci pozwoli na usuwanie jednocześnie wielu plików. Mowa tu zarówno o tych, które przesyłane były dalej wielokrotnie, jak i o tych, które znajdują się w pamięci urządzenia i zajmują ponad 5 MB. Pliki będą odpowiednio posortowane pod względem wielkości i można je będzie usunąć wszystkie na raz. Wystarczy jedno kliknięcie, by pozbyć się niechcianych plików. Oczywiście można także będzie je przeglądać i wybierać te, które chce się usunąć. Innymi słowy, zarządzanie plikami będzie teraz prostsze, a Znikające wiadomości także mogą w tym pomóc.

Źródło: WhatsApp

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.