ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Internet Archive oznaczy fakenewsy

Usunięcie błędów w Internecie będzie o wiele trudniejsze – Internet Archive zacznie wytykać fakenewsy

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Sprawdzanie faktów jest w coraz większym stopniu podstawą nowoczesnego Internetu. Wszystko przez to, że rośnie zarówno ilość fałszywych informacji, jak i świadomość użytkowników w tej kwestii. Obecnie obejmuje to również martwe strony internetowe. Internet Archive rozpoczęło dodawanie sprawdzania faktów i kontekstu do stron Wayback Machine, aby wyjaśnić, dlaczego zostały one usunięte. Jeśli strona była częścią kampanii dezinformacyjnej lub została przeciągnięta z powodu naruszenia polityki, zostanie ona oznaczona kolorem żółtym.

Internet Archive oznaczy fakenewsy

Internet Archive oznaczy fakenewsy

Archiwiści widzą w kontrolach faktograficznych równowagę pomiędzy zachowaniem historycznym a uznaniem problemów z ponownym ujawnieniem fałszywych informacji. Mają nadzieję, że użytkownicy lepiej zrozumieją, co czytają w archiwum. Strona dąży również do neutralności — jeden z banerów kontekstowych wyjaśnia, że włączenie strony do Wayback Machine nie powinno być postrzegane jako popierające konkretne poglądy, a jedynie fakty. Sęk w tym, że w dzisiejszych czasach wiele osób za prawdę uznaje nie to, co się wydarzyło, a to, co pasuje do ich opcji politycznej lub światopoglądowej. Oceniają oni sytuację przez pryzmat tego, do jakiego obozu należą osoby biorące w niej udział. I tak pobicie i dewastacja mienia może być przez tych samych ludzi uznana za akt wandalizmu lub nieco przesadzone, ale słuszne działanie w ważnej sprawie. Takie stanowiska można zobaczyć po obydwu stronach spektrum politycznego, zarówno wśród osób o poglądach lewicowych, jak i prawicowych.

Zobacz też: „Planeta przecen”, czyli nowa wyprzedaż w PlayStation Store. Oto 40 najlepszych promocji

I właśnie tym osobom się nie spodoba stawianie na fakty. Uznają to za atak polityczny strony przeciwnej. W końcu nawet martwe strony są teraz przedmiotem kontroli. W dłuższej perspektywie może to być jednak konieczne. To przyznanie, że materiały polityczne w sieci rzadko istnieją w próżni. Natomiast przyszli odwiedzający mogą nie zawsze wiedzieć, dlaczego dana strona zniknęła. Miejmy również nadzieję, że kontrola faktów, o ile faktycznie będzie bezstronna ideologicznie, sprawi, że coraz mniej osób będzie się radykalizować. W końcu nie ma niczego złego w poglądach kapitalistycznych ani socjalistycznych. Konserwatyzm ani progresywizm również nie są złe. Zły jest fanatyzm, niezależnie od tego, na którym z powyższych się on opiera.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy