MediaTek miał naprawdę dobry rok. Przez długi czas był on tym gorszym producentem procesorów, którego układy trafiały tylko do urządzeń zbyt tanich, by producenta stać było na dodanie do nich Snapdragona. Obecna oferta tajwańskiej firmy nie tylko świetnie pasuje do znacznie droższych urządzeń, ale może wręcz budzić zazdrość u osób, które mają smartfony z procesorami od Qualcomma. Już seria Helio G90 zostawiała amerykanów w tyle, jeśli chodzi o średnią półkę 4G. Jednak nowa rodzina Dimenisty nie tylko sprowadza 5G pod strzechy dzięki atrakcyjnej cenie, ale także kpi sobie z Qualcomma w rankingach wydajności.

MediaTek pracuje nad tanimi flagowymi procesorami

MediaTek tanie flagowe procesory

Nic więc dziwnego, że producent nie przestaje projektować nowych układów. Digital Chat Station ujawnił kilka szczegółów na temat dwóch nowych procesorów. Te dwa chipsety to MT6893 i MT6891. Zostaną one wykonane odpowiednio w procesie 5 i 6 nm przez Qualcomma. Wskazuje to więc na to, że będziemy tutaj mieli do czynienia z wyższą półką. Kolejnym dowodem na to jest fakt, że mają one zostać oparte na rdzeniach Cortex-A78. To natomiast może sugerować wyższą wydajność niż w przypadku Snapdragona 865. Dla porównania Procesor Dimensity 1000+, który jest obecnie najmocniejszym mobilnym procesorem MediaTek, ma rdzenie Cortex-A77. Jest to również układ 7 nm. Te nowe chipy powinny przynieść znaczący wzrost wydajności, ponieważ są zbudowane na mniejszym procesie i wyposażone w mocniejsze rdzenie. Powinny one również pojawić się w serii Dimensity i ze wbudowanymi modemami 5G.

Zobacz też: Wielka przebudowa Galaxy Store – Samsung zmienia założenia swojego sklepu z aplikacjami

Oczywiście warto tu podkreślić, że nie będą one mogły się równać ze Snapdragonem 875, ani Exynosem 2100. Wszystko przez to, że w tych układach główną rolę ma odgrywać rdzeń Cortex-X1. Przy okazji jednak ma on także mocno windować ceny flagowców. MediaTek będzie mógł więc zaoferować alternatywę pod postacią procesorów dla znacznie tańszych flagowców. Te natomiast wciąż będą wydajniejsze, niż te poprzedniej generacji. Nie ma jeszcze informacji o tym, kiedy nowe procesory zostaną zapowiedziane. Digital Chat Station jednak twierdzi, że prace nad nimi postępują szybciej niż w zeszłym roku. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.