Huawei po raz pierwszy zdradził, że pracuje nad swoim autorskim systemem, czyli HarmonyOS (Hongmeng OS w Chinach) w zeszłym roku. Stało się to zaraz po tym, jak rząd USA wprowadził pierwsze sankcje i odciął chińską firmę od usług Google. Jednak dopiero we wrześniu tego roku firma zapowiedziała HarmonyOS 2.0. Dopiero w tej wersji system ma się nadawać do zagoszczenia na smartfonach. Okazuje się, że pierwsze osoby będą mogły się o tym przekonać jeszcze w tym roku.

HarmonyOS na smartfonach w 2020 roku

HarmonyOS na smartfonach w 2020 roku

Prezes działu Consumer Business Software firmy Huawei, dr. Wang Chenglu, poinformował, że adaptacja HongmengOS 2.0 postępuje obecnie bardzo sprawnie. Oświadczył on również, że nowy system operacyjny ma zostać wprowadzony na rynek zgodnie z planem w grudniu bieżącego roku. Jest tu jednak mowa o systemie w wersji beta. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami smartfony spod szyldu Huawei i Honor działające z procesorami od Kirin 710 do Kirin 9000 dostaną aktualizację do tego systemu. Jednak na pierwszy ogień mają iść te, które dostały EMUI 11. Warto przy tym dodać, że EMUI 12 z tego powodu ma już nigdy nie powstać. Dodatkowo wszystkie nowe Huaweie działające pod kontrolą procesorów MediaTek Dimensity mogą pozostać już na zawsze z Androidem. 

Zobacz też: Vivo potwierdza – Funtouch OS odejdzie w zapomnienie, a zastąpi go nowa nakładka

Wang Chenglu poinformował również, że chiński gigant technologiczny rozpoczął wewnętrzny rozwój HarmonnyOS już w maju 2016 roku. Wtedy to producent określił możliwe kierunki rozwoju rynku i technologii w przyszłości. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że HarmonyOS został stworzony z myślą o ścisłej współpracy urządzeń ze sobą w miniaturowej sieci lokalnej. Dlatego też każde urządzenie z nim ma być traktowane jak izolowany moduł większej całości. Warto bowiem pamiętać, że HarmonyOS to nie tylko system dla smartfonów, ale także dla komputerów, smartwatchy, telewizorów lodówek, czy samochodów. W związku z tym, gdy użytkownik widzi połączenie między dwoma urządzeniami na interfejsie, system HarmonyOS traktuje je jako połączenie każdego modułu. Mówi się, że jest to jedna z głównych innowacji systemu operacyjnego, która ma pomóc branży IoT w rozwiązaniu problemu nieudanego połączenia. Warto dodać, że HarmonyOS początkowo zostanie wdrożony jedynie w Chinach. Firma jednak zamierza szybko ruszyć na podbój pozostałych rynków.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.