Długi zrzut ekranu, czyli long screenshot, może pojawić się w Chrome dla Androida. Można powiedzieć, że Google mocno zaspało z wprowadzeniem tej funkcji, ale najciekawsze jest tutaj to, że na jej debiut jeszcze poczekamy. Taki długi zrzut ekranu nie jest jeszcze dostępny, ale pojawiły się informacje, że prace nad nim już trwają, choć tak naprawdę powinien być już dostępny w Android 11. Tutaj jednak Google także się nie popisało.

Długi zrzut ekranu w Chrome dla Androida

chrome długi zrzut ekranu
Chrom na Androida

W Internecie krąży dowcip, który brzmi mniej więcej tak: Co się stanie, jak wciśnie się jednocześnie gaz i hamulec w samochodzie? Odpowiedź: zrobi się screenshota. Zrobienie zrzutu ekranowego w smartfonie jest jednak odrobinę łatwiejsze. Zazwyczaj ogranicza się do wciśnięcia jednocześnie przycisku zmniejszania głośności i włącznika. Można także dłużej przytrzymać przycisk włączający smartfona i wybrać opcję z menu. Na różnych nakładkach, może to wyglądać inaczej i nie zawsze tak samo. Jednak zrobienie normalnego zrzutu ekranu problemem nie jest. Zrobienie długiego zrzutu ekranu, czyli np. całej strony internetowej, problemem może już być. Przynajmniej u tych użytkowników, którzy korzystają z czystego lub prawie czystego Androida.

Google jakoś „zapomniało” o tej funkcji u siebie, więc trzeba się posiłkować wtedy zewnętrznymi aplikacjami. Wygląda jednak na to, że w przypadku Chrome na Androida, niedługo nie będzie to konieczne. Pojawiła się bowiem nowa flaga, która zwiastuje pojawienie się takiej funkcji, choć jeszcze nie da się jej przetestować. Kiedy więc Google wprowadzi ją w swojej przeglądarce? Tutaj można tylko zgadywać lub mieć nadzieję, że nastąpi to niedługo.

Zobacz też: Apple przyśpiesza prace nad swoją wyszukiwarką.

Możliwość robienia takich „przewijany” zrzutów ekranowych miała pojawić się w Android 11, ale tak się nie stało, choć funkcja była w planach. Wygląda na to, że użytkownikom czystego Androida przyjdzie jeszcze na takie rozwiązanie trochę poczekać.

Źródło: Chrome Story / XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.