ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nie będzie EMUI 12?

EMUI 12 może nigdy nie powstać – według doniesień Huawei ma inne plany

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

EMUI to nakładka na Androida przygotowana przez Huaweia. Podobnie sytuacja wygląda, chociażby z MIUI od Xiaomi. Wiele jednak wskazuje na to, że obecna 11. wersja będzie także ostatnią. Wszystko przez to, że chiński gigant zamierza powoli odejść od Androida i skupić się na swoim autorskim systemie operacyjnym HongMeng OS, znanym w naszym regionie jako HarmonyOS. Tym samym nadejdzie także koniec EMUI, chociaż jej ogólne założenia mogą przetrwać i się rozwijać w nowym systemie firmy. 

Nie będzie EMUI 12?

Nie będzie EMUI 12?

Według chińskiego bloga Mydrivers Wang Chenglu, szef działu oprogramowania Huawei Consumer Business Group, ujawnił, że EMUI 11 stanie się elementem HarmonyOS. Producent zamierza wypuścić pierwszego smartfona z tym systemem już w drugiej połowie przyszłego roku. Co więcej, obecne smarfony z Androidem giganta mają również dostać aktualizacje umożliwiające im zmianę systemu na nowe dzieło firmy. Sęk w tym, że EMUI jako takie miałoby stracić w takim wypadku sens. Po co bowiem tworzyć osobną nazwę dla interfejsu swojego własnego systemu operacyjnego? EMUI jest tym, co wyróżnia smartfony Huaweia od innych urządzeń z Androidem na pokładzie. W przypadku HarmonyOS ma być ono zbędne.

Zobacz też: Wtorkowa aktualizacja oferty HBO GO – kolejne 10 nowości wylądowało na platformie!

Z tego też powodu wedle doniesień Huawei nie rozwija już EMUI 12. To najzwyczajniej w świetle tych wydarzeń nie miałoby sensu. Dodatkowo Huawei ujawnił jakiś czas temu, że urządzenia z EMUI 11 będą pierwszymi, które otrzymają aktualizację do HarmonyOS. W tym twierdzeniu nie ma miejsca na kolejną wersję nakładki producenta. To kolejny z argumentów w tej sprawie. Jak widać, Huawei już nie wierzy w to, że odzyska dostęp do usług Google. Gigant wręcz obawia się, że może zostać całkowicie odcięty od Androida i dlatego woli postawić na swoje własne rozwiązanie. Ciekawe, czy HarmonyOS odciśnie swój ślad na rynku, czy też skończy jak wiele innych nowych projektów przed nim? Na pewno jednak nie da się tego porównywać. Taki Tizen był pobocznym projektem Samsunga, aby mieć alternatywę dla Google. HarmonyOS jest natomiast być albo nie być dla Huaweia, jeśli chodzi o rynek smartfonów.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy