ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
UPC włączało płatną usługę bez zgody

Jest decyzja UOKiK w sprawie UPC – operator wypłaci rekompensaty klientom

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zareagował na skargi m.in. od klientów UPC i przyjrzał się działaniom stosowanym przez operatora. Chodzi o nieuprawnione zmiany wysokości abonamentu. Osoby korzystające z usług UPC mogą liczyć na rekompensaty. Sam UOKiK przygląda się już natomiast kolejnej sprawie tego typu.

Co w działaniach UPC zakwestionował UOKiK?

Klienci UPC z umowami na czas nieoznaczony otrzymali listy informujące o przyspieszeniu prędkości internetu i jednoczesnej podwyżce o 7 zł. Nowe zasady miały obowiązywać od 1 marca 2015 roku. W kolejnym roku operator ponownie podwyższył abonament. Tym razem podwyżki wyniosły od 3 do 8 zł, zależnie od posiadanego przez klienta pakietu. UPC informowało o wprowadzeniu do umów postanowienia, które pozwala zmieniać wysokość abonamentu.

Prezes UOKiK stwierdził, że zawarte między UPC a klientami umowy nie zezwalały na takie podwyżki i postanowienie. Nie kwestionujemy samego prawa przedsiębiorcy do zmiany umów zawartych na czas nieoznaczony – zawsze musi się to jednak odbywać w oparciu o jednoznaczną, precyzyjną oraz zrozumiałą dla konsumenta klauzulę modyfikacyjną – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. Właśnie takich klauzul zabrakło w umowach między UPC a klientami. Operator zobowiązał się już do zmiany praktyk oraz zrekompensowania strat. Aktualni abonenci mogą liczyć na powrót do poprzednich stawek, obniżki abonamentu oraz darmowe usługi od UPC. Byli abonenci otrzymają natomiast zwrot w wysokości 75% zapłaconych podwyżek lub będą mogli korzystać ponownie z oferty UPC, ale z rabatem. Szczegóły znajdują się na stronie UOKiK.

Czytaj także: Konferencja Expert Summit 2020 – wydarzenie, którego lepiej nie przegapić

Decyzja UOKiK jest w tym przypadku prawomocna i podlega wykonaniu. UPC samo powinno poinformować o niej klientów. UOKiK poinformował też, że zajmuje się obecnie podobną sprawą innego operatora. Chodzi o Vectrę. Obecnie trwa postępowanie wyjaśniające. Gdy urząd ogłosi konkretne decyzje w tej sprawie, niezwłocznie o tym poinformujemy.

źródło: UOKiK

Sprawdź najnowsze wpisy