Jednym z ciał niebieskich, które astronomowie badają szczególnie uważnie, jest księżyc Jowisza Io. Nowe obrazy radiowe z Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) pokazały po raz pierwszy bezpośrednie dowody aktywności wulkanicznej na jego powierzchni. Księżyc ten ma niezwykle cienką atmosferę, około miliarda razy cieńszą niż atmosfera ziemska. Pomimo że jest ona raczej śladowa, to może stanowić okno do wnętrza księżyca i tego, co dzieje się pod jego skorupą.

Bezpośredni dowód na aktywność wulkaniczną Io

Io ma na swojej powierzchni ponad 400 aktywnych wulkanów, które wypuszczają gazy siarkowe. Nadają one księżycowi żółto-białe i pomarańczowo-czerwone kolory pasy, gdy gaz zamarza. Jest to najbardziej aktywny wulkanicznie księżyc w układzie słonecznym. Skąd więc to zaskoczenie? No cóż, do tej pory wskazywały na to jedynie dowody pośrednie. Teraz mamy jednak bezpośrednie. Dotychczasowe badania wykazały, że atmosfera księżyca jest zdominowana przez dwutlenek siarki, który jest gazem o aktywności wulkanicznej. Badacze chcą wiedzieć, jaki proces napędza dynamikę atmosfery Io. Naukowcy chcą wiedzieć, czy dynamika wynika z aktywności wulkanicznej, czy też z gazu, który przeszedł ze stanu stałego do gazowego, gdy Księżyc znajduje się w świetle słonecznym.

Zobacz też: Aktualizacja Xiaomi Mi Band na czasy pandemii – nadciąga potrzebna zmiana

Obserwatorium ALMA wykonało zdjęcia Io, gdy przechodzi ono w cień Jowisza i z niego wychodzi, aby pomóc rozróżnić różne procesy, które powodują powstanie atmosfery księżyca. Kiedy Io znajduje się w cieniu Jowisza i z dala od bezpośredniego światła słonecznego, jest zbyt zimno na gaz siarkowy, co powoduje jego na powierzchni. Dlatego też obserwuje się wtedy jedynie dwutlenek siarki, który pochodzi z aktywności wulkanicznej. To natomiast pozwala na bezpośrednią obserwację wpływu wulkanów na atmosferę. Obserwatorium ALMA pozwoliło astronom omom po raz pierwszy zobaczyć smugi dwutlenku siarki i tlenku siarki unoszące się z wulkanów. Naukowcy byli w stanie stwierdzić, że aktywne wulkany produkują bezpośrednio od 30 do 50 procent atmosfery Io. ALMA pokazała również, że z niektórych wulkanów emitowany jest chlorek potasu. To wskazuje na to, że zbiorniki magmowe różnią się pod tymi wulkanami.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.