Przystań w sieci to wspólny projekt edukacyjny Facebooka, Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz UNICEF Polska. Jego twórcy chcą z nim dotrzeć do 2 000 nauczycieli i 40 000 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt porusza ważne zagadnienia związane ze świadomym korzystaniem z internetu we współczesnych czasach.
„Przystań w sieci” – oto szczegóły projektu
Nowa inicjatywa ma wyposażyć odbiorców w kompetencje potrzebne do radzenia sobie z niebezpieczeństwami napotkanymi w sieci. Chodzi także o przekazanie wiedzy związanej z wykształcaniem krytycznej oceny treści. Żeby zrealizować ten cel, twórcy projektu udostępnią bezpłatną platformę e-learningową z sześcioma modułami edukacyjnymi. Oto ich tytuły:
- Prywatność w sieci
- Cyberprzemoc
- Cyberzagrożenia
- Szkodliwe i niebezpieczne treści
- Cyfrowe ślady i reputacja online
- Fałszywe informacje
Przystań w sieci ma pozwolić nauczycielom i pedagogom promować wśród uczniów pozytywne zachowania podczas korzystania z internetu. Liczymy, że realnie wzmocni kompetencje cyfrowe polskich nauczycieli oraz ich podopiecznych – tak o projekcie mówi Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej Facebooka w Polsce i krajach bałtyckich. Podobnie uważa Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK. Chcemy zwrócić uwagę na to, że czasem warto zatrzymać się w tym cyfrowym pędzie, spojrzeć krytycznie na to, co dzieje się wokół, aby odpowiedzialnie podejmować nowe wyzwania – mówi. Małgorzata Połowniak-Dąbrowska, manager projektów edukacyjnych w UNICEF Polska zwraca natomiast uwagę na to, że zadaniem dorosłych jest dołożenie wszelkich starań, by wirtualna przestrzeń była dla młodych osób przyjazna i dbająca o ich prawa.
Czytaj także: Synchronizacja schowka pomiędzy Androidem a Windowsem – funkcja, na którą wielu czekało
Premier objął swoim honorowym patronatem omawiany projekt. Placówki, które zrealizują go zgodnie z założeniami, otrzymają Certyfikat Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z internetu. Zgłoszenia można przesyłać na stronie internetowej projektu.
źródło: informacja prasowa