Wyniki #CodeWeek2020 są już znane – okazuje się, że w międzynarodowej rywalizacji wygrała… Polska. To efekt dużej mobilizacji zarówno wśród rządowych instytucji, jak i w organizacjach pozarządowych. W wydarzenie zaangażowali się nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, a także prywatne firmy. Ich działania złożyły się na efekt końcowy.

O #CodeWeek2020 informowaliśmy już nie raz. W tym roku odbyła się ósma edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania – wydarzenia, które ma na celu popularyzować naukę programowania i poszerzanie kompetencji cyfrowych. Poszczególne kraje zaangażowane w #CodeWeek rywalizują między sobą o to, w którym z nich powstanie więcej inicjatyw będących częścią wydarzenia. Inicjatywy te są jednak oddolne – liczy się zatem mobilizacja społeczeństwa. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia znaczna część przedsięwzięć musiała odbyć się online ze względu na pandemię. Mimo to Polacy zdali egzamin i zgłosili 20 505 inicjatyw – najwięcej w stosunku do populacji spośród wszystkich uczestników. Średnio co minutę w naszym kraju odbywała się jakaś akcja związana z #CodeWeek2020. Wyprzedziliśmy Estonię oraz Austrię i zajęliśmy pierwsze miejsce na podium. Jeśli chodzi natomiast o łączną liczbę inicjatyw, wyprzedziła nas tylko Turcja z wynikiem prawie 23 tysięcy.

Czytaj także: Giganci technologiczni wzywają Unię Europejską do pomocy w walce z mową nienawiści

Kiedy w lipcu ogłaszaliśmy konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online”, obawialiśmy się, czy świętowanie CodeWeek w ogóle będzie możliwe. Tymczasem Państwa zaangażowanie przerosło nasze wyobrażenia – powiedział Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

źródło: GOV

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.