ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Woda na jasnej stronie Księżyca

Odkryto wodę na Księżycu w miejscu, gdzie nikt by się jej nie spodziewał

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

NASA w zeszłym tygodniu ogłosiła, że chce się pochwalić czymś niesamowitym na temat Księżyca. Agencja kosmiczna dość długo trzymała nas w niepewności, jednak nareszcie wiemy, o czym była mowa. Otóż właśnie odkryto wodę na Księżycu. Owszem, jej obecność w postaci lodu była już od dawna znana na naszym naturalnym satelicie. Sama woda pod postacią lodu nie jest niczym niezwykłym w kosmosie. Według wielu badaczy to właśnie dzięki temu znalazła się ona na Ziemi. Tym, co zaskakuje, jest fakt, że wodę znaleziono na nasłonecznionej stronie Księżyca.

Woda na jasnej stronie Księżyca

Wcześniej wiadomo było, że woda istnieje w jednych z najciemniejszych i najzimniejszych regionów Księżyca. Okazuje się jednak, że może ona być dostępna dla ludzi na powierzchni i do metra pod powierzchnią regolitu. Została ona odkryta w księżycowym kraterze Clavius. Jest to jeden z największych kraterów na Księżycu widoczny z Ziemi. Jak podaje NASA w komunikacie:

Woda może być rozprowadzana po powierzchni Księżyca, nie tylko w zimnych, zacienionych miejscach.

Jest to ważne odkrycie, ponieważ obecnie wiemy, że woda istnieje poza najtrudniej dostępnymi miejscami na Księżycu. W ten sposób mieszkańcy potencjalnej bazy albo nawet i kolonii będą mogli pozyskiwać ten życiodajny płyn bezpośrednio z księżycowego regolitu. To natomiast znacznie obniży koszty i problemy logistyczne misji.

Zobacz też: Procesor A14 Bionic odegra główną rolę w świecie Apple

Oczywiście warto tu podkreślić, że mowa jest o iście śladowych ilościach wody. Jest jej około 100 razy mniej niż w piaskach Sahary. I o ile w przypadku pustyni pozyskiwanie jej w ten sposób nie ma najmniejszego sensu, tak na Księżycu jest to ilość, która pozwala już na snucie poważnych planów wydobywczych. Nie zmienia to jednak faktu, że woda ukryta w kraterach na księżycowych biegunach wciąż wydaje się o wiele bardziej… obiecująca.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy