Google wyrzuciło ze Sklepu Play popularne aplikacje dla dzieci. Mowa tu o Number Coloring, Princess Salon i Cats & Cosplay. Decyzja ta zapadała w wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez International Digital Accountability Council (IDAC). Stwierdzono, że angażują się one w trwałe praktyki gromadzenia danych w aplikacjach używanych przez dzieci. To natomiast jest sprzeczne ze statusem Google.

Popularne aplikacje dla dzieci wyrzucone ze Sklepu Play

Popularne aplikacje dla dzieci wyrzucone ze Sklepu Play

Twórcy aplikacji skierowanych do dzieci w Sklepie Play muszą przestrzegać niezwykle restrykcyjnych przepisów. O wiele ostrzejszych niż w przypadku programów przeznaczonych dla ogółu odbiorców. Przewiduje się między innymi, że dostarczane treści powinny być odpowiednie dla dzieci. Są oni również zobowiązani do korzystania z certyfikowanych zestawów SDK Google Play do wyświetlania reklam, jednocześnie powstrzymując się od kierowania reklam na podstawie zainteresowania i retargetowania. Jeśli chodzi o zbieranie danych użytkowników, projektanci aplikacji dla dzieci są zobowiązani do ujawniania wszelkich danych osobowych, które mają być zbierane, w tym za pomocą interfejsów API i zestawów SDK. Informacje te obejmują mikrofon, informacje uwierzytelniające, dane urządzenia i identyfikator reklamowy. Google twierdzi, że współpracuje z organizacjami zajmującymi się ochroną prywatności, aby nie dopuścić do tego, by twórcy aplikacji łamali zasady.

Zobacz też: iPhone 12 Pro, Galaxy Note20 Ultra i Pixel 5 – pojedynek na aparaty w nocy

Międzynarodowe organy ds. ochrony prywatności dążą do dalszego regulowania informacji zbieranych przez firmy technologiczne. Szczególnie tych związanych z demografią dzieci. Nie tylko wyżej wymienione aplikacje stanowią tutaj problem. Warto dodać, że Facebook jest już przedmiotem dochodzenia w Europie prowadzonego przez irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych osobowych (DPC). Toczy się ono w związku z potencjalnym niewdrożeniem wystarczających środków ochrony danych osobowych dla użytkowników poniżej 18 roku życia.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.