ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Opera Mini 500 milionów pobrań w Sklepie Play

Opera Mini może świętować wielki sukces – z drugiej strony trwało to naprawdę długo

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Opera Mini jest jedną z niewielu aplikacji na Androida, która była popularna jeszcze przed premierą samego systemu. Ta niezwykle lekka przeglądarka internetowa miała swój początek na kompatybilnych z Java ME prostych telefonach. I to były dla niej najlepsze czasy. Pakiety internetowe były wtedy niezwykle wręcz małe. Mowa tu o kilku MB w paczce rozliczanych często po 100 kB. W tamtym okresie przeglądarka, która potrafiła kompresować dane o kilkadziesiąt procent, nie tylko przyśpieszała działanie internetu, ale umożliwiała jego częstsze i bardziej beztroskie oglądanie. 

Opera Mini 500 milionów pobrań w Sklepie Play

Opera Mini 500 milionów pobrań w Sklepie Play

Aplikacja ta trafiła później na Symbiana, Windows Pocket, Windows Mobile, BlackBerry OS, a ostatecznie na iOS i Androida. Z biegiem lat jej zalety jednak odchodziły w niepamięć. Nikt już nie liczy pojedynczych kB transferu. Dlatego też tylko osoby z bardzo słabym zasięgiem doceniają jej zalety. Przez te wszystkie lata na platformie Android jej popularność, zamiast rosnąć spadała. Mimo to dołączyła ona właśnie do dość elitarnego grona. Otóż pobrało ją już ponad pół miliarda razy na całym świecie. Liczba ta w zapisie cyfrowym robi o wiele większe wrażenie: 500 000 000 instalacji Opery Mini. 

Zobacz też: Zmarł prezes Samsunga – Lee Kun-hee stworzył giganta

Warto jednak pamiętać, że nie jest o tylko zasługa samych użytkowników. Na przestrzeni lat Opera współpracowała z licznymi producentami, aby włączyć Opera Mini do wybranych telefonów domyślnie. To ma natomiast wpływ na ogólną sumę instalacji. Z drugiej strony niewiele innych programów, które nie należą do Google może się pochwalić takim wynikiem. Warto również podkreślić, że to nie jest do końca ta sama Opera Mini, co w początkach systemu Android. W Sklepie Play widnieje ona jako program obecny od 2014 roku, czyli jest tam od zaledwie 6 lat. Natomiast jej pierwotna wersja miała swoją premierę niedługo po uruchomieniu samego systemu. 

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najnowsze wpisy