HAL 9000 nie powstanie

Udana zbiórka, nieudana produkcja – HAL 9000 pokazuje mroczną stronę crowdfundingu

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Kolejny głośny projekt crowdfundingowy wkrótce upadnie, a jego zwolennicy płacą za to cenę. Osoby, które wspierały projekt HAL 9000 firmy Master Replicas Group na Indiegogo, otrzymały niepokojące zawiadomienie od firmy. Według niego firma wkrótce upadnie, a osoby wspierające nie dostaną swojego inteligentnego głośnika wzorowanego na najbardziej morderczej, a zarazem niewinnej AI w dziejach całej kinematografii. Rzecz jasna ci, którzy udzielili wsparcia, mogą być wściekli.

HAL 9000 nie powstanie

HAL 9000 nie powstanie

Uzyskanie odpowiedzi od firmy może być trudne. Na jej stronie nadal znajduje się informacja o nadchodzącej premierze urządzenia. Portal Engadget poprosił o komentarz za pośrednictwem Twittera w momencie pierwszych plotek o problemach firmy. Ta jednak nie odpowiedziała na niego od maja. Warto tu podkreślić, że firma Master Replicas miała problemy już od jakiegoś czasu. Jednak HAL 9000 miał zostać wysłany do marca 2019 roku. Napotkał jednak wiele opóźnień. I tak pandemia COVID-19 miała bezpośredni wpływ na te z 2020 roku. Warto jednak pamiętać, że trudno oskarżyć pandemię o to, co działo się wcześniej. Nie jest to więc projekt, który umarł przez wirusa. Ten mógł jednak okazać się gwoździem do trumny.

Zobacz też: Kirin 9000 najinteligentniejszym procesorem na rynku – konkurencję zostawia daleko w tyle

Ten rodzaj incydentu nie jest niestety niczym nowym, zwłaszcza w czasie pandemii. W obecnych czasach raczej trudno rozpocząć i utrzymać projekty, gdy zespoły nie były w stanie nimi osobiście koordynować. Ryzyko przerwania łańcucha dostaw również jest czymś, czego nie wolno pominąć. Warto przy tym pamiętać, że wsparcie projektu crowdfundingowego nie gwarantuje, że otrzymamy produkt. Wspierając jakąś zbiórkę jedynie pomagamy w finansowaniu rozwoju, a nie składamy wstępne zamówienie. Musimy się liczyć z tym, że zawsze istnieje możliwość, iż nieoczekiwane czynniki, w tym siły natury, pozostawią nas z pustymi rękoma.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy