Rosyjskie i irańskie grupy hakerów łączą siły, aby uderzyć w amerykańskie wybory prezydenckie. Jest to zgodne z raportem New York Timesa, który podkreśla pewne niepokojące ustalenia amerykańskich agencji wywiadowczych. Wynika z niego, że grupy hakerów zdołały w ostatnich tygodniach przeniknąć do amerykańskiego lotnictwa i systemów wyborczych. Według służb bezpieczeństwa, zarówno Rosja, jak i Iran są żywotnie zainteresowane wyborami prezydenckimi.

Hakerzy z Rosji i Iranu atakują USA

Hakerzy z Rosji i Iranu atakują USA

Grupy hakerów najwyraźniej uzyskały dostęp do niektórych rejestrów wyborczych. Agencje bezpieczeństwa twierdzą, że informacje te najprawdopodobniej zostaną wykorzystane do wspomagania kampanii propagandowych przeciwko amerykańskim kandydatom na prezydenta. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Johna Ratcliffe’a, dyrektora wywiadu narodowego: 

Dane te mogą być wykorzystane przez zagranicznych hakerów do prób przekazania zarejestrowanych wyborcom fałszywych informacji. Te, jak mają nadzieję, spowodują zamieszanie, zasieją chaos i podważą zaufanie do amerykańskiej demokracji.

Podczas gdy Rosja naciska na kolejną prezydenturę Trumpa, to Irańczycy z kolei zostali przyłapani na wysyłaniu fałszywych e-maili dyskredytujących prezydenta USA.

Zobacz też: Nowe Ubuntu z myślą o Raspberry Pi – Instalacja systemu na Malince stała się banalna

Za głównych sprawców uznano rosyjską grupę państwową o kryptonimach Berserk Bear, Havex i Koala. Mówi się, że jednostka ta skanuje amerykańskie sieci systemowe w poszukiwaniu luk. W ten sposób chce sobie ułatwić przyszłe ataki wektorowe. Jest ona skierowana głównie na systemy Microsoft Exchange i Citrix. Wspólne oświadczenie FBI wraz z Agencją ds. Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Infrastruktury (CISA) zaleca instytucjom rządowym w całym kraju wdrożenie rygorystycznych środków bezpieczeństwa w celu zapobiegania atakom. W wytycznych międzyagencyjnych zaleca się w szczególności, aby korzystały one z uaktualnionych sieci VPN i infrastruktury bezpieczeństwa sieci. Agencje proszą również organizacje rządowe o zainstalowanie najnowszych łatek bezpieczeństwa.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.