YouTube-DL znika z GitHuba

Narzędzia do pobierania filmów z YouTube zaczynają znikać z sieci – to jednak nie robota Google

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

YouTube-DL to niezwykle popularne narzędzie, które można wykorzystać do pobierania filmów z YouTube. Jeśli chcielibyście je pobrać, to mam złą wiadomość: właśnie jego kod źródłowy został usunięty z GitHuba. Zniknęły także wszystkie inne projekty, które były na nim oparte. Po wejściu na ich strony znajdziemy jedynie informację o następującej treści: Kiedy odwiedzisz ich strony, znajdziesz informację, że platforma do przechowywania kodu należąca do Microsoftu zdemontowała je wszystkie po otrzymaniu prawnego wniosku od Recording Industry Association of America (RIAA).

YouTube-DL znika z GitHuba

Public Knowledge Legal Director John Bergmayer wyjaśnił na Twitterze, że list nie był dokładnie zawiadomieniem DMCA takedown. To brzmi inaczej, niż to, co GitHub zamieścił na pustych obecnie stronach kodów źródłowych. Stowarzyszenie stwierdziło w swoim liście, że YouTube-DL narusza sekcję 1201 amerykańskiego prawa autorskiego i dlatego jest nielegalne samo w sobie. Stowarzyszenie twierdziło, że narzędzie to narusza prawo autorskie. Uargumentowało to tym, że ma ono na celu obejście środków ochrony technologicznej stosowanych przez autoryzowane serwisy strumieniowe, takie jak YouTube. Kolejnym argumentem jest natomiast to, że narzędzie to umożliwiało powielanie i rozpowszechnianie nagrań muzycznych i dźwiękowych należących do firm członkowskich [RIAA] bez zezwolenia na takie wykorzystanie.

Zobacz też: EA staje przed groźbą pozwu zbiorowego – gracze naprawdę nie cierpią lootboxów

Fani YouTube-DL zaznaczyli jednak, że nie wszyscy używają tego narzędzia do piractwa. Niektórzy używają go do pobrania kopii zapasowej własnej zawartości. Inni natomiast do archiwizowania filmów, które mogą być w każdej chwili usunięte z tego czy innego powodu. Nie sądzę jednak, aby jakiekolwiek argumenty przekonały tutaj RIAA. Nie wiadomo także, czy to początek jakieś większej czystki. Jeśli tak, to dotknie ona także inne tego typu narzędzia i witryny umożliwiające pobieranie filmów, czy też jednorazowy wyskok. Jeśli jednak koniecznie chcecie zarchiwizować jakiś film, to powinniście się pośpieszyć.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy