JavaScript jest nadal najpopularniejszym językiem programowania wśród programistów. Tak przynajmniej wynika z ostatniego badania, które objęło ponad 17 tysięcy odpowiedzi od programistów ze 159 krajów na całym świecie. Mamy więc do czynienia z dość dużą i różnorodną grupą reprezentatywną. Co ciekawe, rosnąca popularność Pythona sprawiła, że zyskał on drugie miejsce w III kwartale 2020 roku. Natomiast trzecim najpopularniejszym językiem była Java. Pełne wynik możecie zobaczyć poniżej.

Najpopularniejszy język programowania

Najpopularniejszy język programowania

Informacje pochodzą z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę analityczną SlashData. JavaScript po raz kolejny znalazł się na pierwszym miejscu i może pochwalić się stale rosnącą liczbą 12,4 mln aktywnych programistów. Od połowy 2017 roku zyskał około 5 mln. Stwierdzono, że Python ma 9 milionów aktywnych programistów i znalazł się na drugim miejscu. Przy okazji badacze podkreślili również zmianę w jego popularności w ostatnim czasie. Tylko w ostatnim roku miało ich przybyć około 2,2 miliona, głównie z powodu wzrostu popularności uczenia maszynowego i BigData. Java, która znalazła się na trzecim miejscu, ma 8,2 miliona aktywnych programistów. Ona z kolei odnotowała wzrost o 1,6 miliona od połowy 2017 roku. Warto jednak podkreślić, że dane dotyczące Javy nie wzrosły w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Zobacz też: Dokumenty Google z obsługą zewnętrznych dodatków – przygotujcie się na nagły wzrost funkcjonalności

Kolejne trzy języki na liście idą praktycznie łeb w łeb. C/C++ ma około 6,3 miliona aktywnych programistów, PHP 6,1 miliona, a C# 6 milionów. Warto jednak podkreślić, że C# zanotowało w ostatnich latach znaczny spadek.

C# może podtrzymywać swoją dominację w ekosystemach programistycznych dla gier i AR/VR, ale wydaje się tracić przewagę w rozwoju desktopów. Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu pojawienia się międzyplatformowych narzędzi opartych na technologiach webowych.

— Wyjaśnia raport. 

W dalszej części listy znajdują się języki programowania aplikacji, takie jak Kotlin Androida czy Swift Apple. W raporcie zauważono, że Swift, który ukazał się po raz pierwszy w 2014 roku, przebił popularnością Kotlin na początku 2020 roku. A z jeszcze mniejszą bazą użytkowników deweloperów są Go, Ruby, Objective C, Rust i Lua, które mają od 0,8 do 1,5 miliona użytkowników.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.