Groźna luka w Chrome i Chrome OS

Ważna aktualizacja dla Chrome i Chrome OS – zainstaluj te poprawki bezpieczeństwa tak szybko, jak tylko możesz

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Przeglądarki są skomplikowanym oprogramowaniem, a właśnie jedna z nich stanowi rdzeń całego systemu, jakim jest Chrome OS. A przynajmniej na razie. Nic więc dziwnego, że każde wydanie Chrome zawiera poprawki mające na celu usunięcie wad bezpieczeństwa odkrytych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz aplikacji Google. Czasami jednak zdarzają się luki w zabezpieczeniach, które należy załatać jak najszybciej. I to właśnie miało miejsce w przypadku Chrome OS.

Groźna luka w Chrome i Chrome OS

Groźna luka w Chrome i Chrome OS

Google właśnie naprawiło w Chrome OS lukę w zabezpieczeniach, oznaczoną jako CVE-2020-15999. Jest to błąd związany z uszkodzeniem pamięci w bibliotece renderującej czcionki FreeType, która jest dołączona do Chrome. Project Zero, jeden z wewnętrznych zespołów bezpieczeństwa Google, znalazł dowody na to, że wada była wykorzystywana do atakowania użytkowników Chrome. Na szczęście, aktualizacja Chrome 86.0.4240.111 pojawiła się wraz z wymaganą łatką bezpieczeństwa. Wyszła ona jednak dopiero kilka dni temu i wciąż nie jest dostępna dla wszystkich.

Zobacz też: Premiera Borat 2 – film można już obejrzeć na Amazon Prime Video

Wróćmy jednak do Chrome OS. Google wypuściło stosowną aktualizację także dla swojego systemu operacyjnego. Została ona oznaczona numerem 86.0.4240.112. Aktualizacja zawiera również kilka drobnych zmian funkcjonalnych, w tym poprawki do przycisku Wyczyść wszystko i powiadomienia Pairing lost, dwie nowe flagi do modyfikacji poziomu ochrony przed Spectre oraz kilka innych drobnych zmian. Podobnie jak w przypadku aktualizacji dla Chrome, ta również nie jest Jeszcze dostępna dla każdego. Miejmy nadzieję, że Google stosunkowo szybko upora się z jej dystrybucją. Pocieszające w tej sprawie jest to, ze system ten nie jest zbyt popularny w naszym regionie. Dlatego też nie jest aż tak atrakcyjny dla cyberprzestępców, jak konkurencja. Warto jednak pamiętać o zadbaniu o bezpieczeństwo samego Chrome, które już jest liderem w świecie przeglądarek.

Źródło: AndroidPolice

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy