Zaledwie przedwczoraj, czyli 22 października, Huawei oficjalnie zaprezentował swoją serię Mate 40. Linia ta skupia najnowsze flagowce firmy. Dlatego też smartfony z niej opierają się na najnowocześniejszych technologiach dostępnych dla chińskiego giganta. Dobrym przykładem jest tu najnowszy układ od HiSilicon, oznaczony jako Kirin 9000. Jest to nie tylko pierwszy procesor dla smartfona z Androidem wykonany w procesie 5 nm, ale także układ, który znalazł się na szczycie listy w AI Benchmark.

Huawei Kirin 9000 liderem AI Benchmark

Huawei Kirin 9000 liderem AI Benchmark

Jak już wspomniałem wyżej, procesory z serii Kirin 9000 zostały zbudowane w oparciu o nowy proces 5 nm firmy TSMC. To głównie dzięki temu szczycą się większą wydajnością i energooszczędnością niż ich poprzednik. Ponadto, choć firma stwierdziła, że NPU również zostało znacznie ulepszone dzięki nowym chipom. Nie ujawnił jednak żadnych oficjalnych danych na temat przetwarzania AI. Jednak układ ten właśnie trafił do bazy referencyjnej testu AI Benchmark i zajmuje tam pierwsze miejsce. Układ ten może się pochwalić wynikiem na poziomie 216,6 punktów. Tym samym pokonuje on zarówno układ MediaTek Dimensity 1000+ (135,3 punktów), jak i Qualcomm Snapdragon 865 Plus (72,2 punktów).

Zobacz też: Huawei Mate 30E Pro zaprezentowany. To Mate 30 Pro z jedną zmianą

Warto również podkreślić, że Kirin 9000 to 8-rdzeniowy procesor z 24-rdzeniowym układem GPU Mali-G78 oraz 2 dużymi i 1 małym rdzeniem NPU. Według zapewnień samego producenta jest on jednym z najpotężniejszych procesorów mobilnych na rynku. Ma on o 30% więcej tranzystorów niż układ A14 firmy Apple. Dodatkowo pracuje on o 10 procent szybciej niż Snapdragon 865+. Ponadto oferuje dwukrotnie większą szybkość pobierania plików z sieci 5G niż Snapdragon X55 5G. Wato dodać, że jest to modem z flagowych układów Qualcomma i Apple.

Źródło: Gizmochina