Microsoft chce uczynić z Azure najlepszą platformę dla przemysłu kosmicznego. Gigant technologiczny mówi, że rozwija technologie, które mają pomóc sektorowi publicznemu i prywatnemu w szybszym uruchomieniu i zapewnieniu realizacji misji. Pierwszą z tych technologii jest Emulator Orbitalny Azure. Jest on zdolny do przeprowadzania masowych symulacji konstelacji satelitów. Nic więc dziwnego, że SpaceX, które zamierza dysponować największą na świecie konstelacją sięgającą kilkunastu tysięcy obiektów, podjęło się współpracy z Microsoftem.

Microsoft i SpaceX rozpoczynają współpracę

Microsoft i SpaceX rozpoczynają współpracę

Microsoft podkreśla, że konstelacje satelitów wymagają precyzyjnego planowania. Do tego natomiast niezbędne są zaawansowane protokoły formacji napędzanych przez sztuczną inteligencję. Firma podkreśla, że jej emulator może pomóc programistom, generując scenariusze w czasie rzeczywistym za pomocą zebranych wcześniej zdjęć satelitarnych. Firmy i organizacje mogą wykorzystać go do szkolenia algorytmów AI i upewnienia się, że sieć satelitarna, którą planują, będzie działać tak, jak się tego spodziewają. I to jeszcze przed wystrzeleniem, chociażby jednego satelity. Jak już wspomniałem we wstępie, jednym z jego najbardziej znaczących partnerów jest SpaceX. Firma Elona Muska zapewni Microsoftowi dostęp do swojej sieci satelitarnej Starlink dla Azure Modular Datacenter (MDC). MDC jest samodzielnym centrum danych, które może być transportowane wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne dla potrzeb klientów w zakresie przetwarzania i przechowywania danych w chmurze. Może pracować w trudnych warunkach i w trudnych środowiskach. 

Zobacz też: #WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj – Tauron obala mity związane z ogrzewaniem

Microsoft zakończył swoją zapowiedź obietnicą pomocy klientom z branży kosmicznej w realizacji projektów:

Nasze podejście pomaga sprostać jednemu z najtrudniejszych wyzwań technologicznych, przed jakimi stoją nasi klienci w kosmosie. A mianowicie z radzeniem sobie z ogromną ilością danych generowanych z satelitów. Dzięki nam dostarczanie usług w chmurze do najbardziej odległych lokalizacji oraz projektowanie bardzo złożonych systemów kosmicznych stanie się łatwiejsze. W połączeniu z naszym ekosystemem partnerów, który może pomóc w szybszym doprowadzeniu tych danych na ziemię.

Jesteśmy gotowi wspierać klientów w ich misjach kosmicznych poza i na planecie. A także wykorzystać moc technologii chmury i zalety przestrzeni kosmicznej, aby pomóc firmom z różnych branż w ponownym opracowaniu rozwiązań niektórych z najtrudniejszych problemów na świecie.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.