Play sprzeda maszty Cellnex

Play sprzeda maszty – trafią w ręce Hiszpanów, jak już Play trafi do Francuzów

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski Newsy

Play sprzeda maszty, a raczej ich sporą część, kiedy tylko zostaną dopięte formalności sprzedaży samej spółki. Przypomnijmy, że Play ma trafić w ręce Grupy iliad, czyli francuski telekom. Pisaliśmy dla was o tym pod koniec września, a teraz okazało się, że maszty będące w posiadaniu Play, przejdą na hiszpańską firmę Cellnex. Co to oznacza?

Play sprzeda maszty

Play sprzeda maszty Cellnex
Fot. Cellnex

Kiedy tylko dojdzie do skutku sprzedaż Play, nowy właściciel sprzeda część infrastruktury operatora firmie Cellnex. Grupa iliad zrobiła już tak we Francji, więc można było podejrzewać, że i w Polsce Play sprzeda maszty. Jednak będzie to tylko infrastruktura pasywna, czyli maszty oraz wsporniki, a cała reszta ma dalej należeć do Play. To pierwsza tego typu transakcja na polskim rynku telekomunikacyjnym, a jej kwota robi ogromne wrażenie. Cellnex ma przejąć około 60 procent infrastruktury (około 7 tysięcy masztów) za kwotę około 800 milionów euro. To ponad 3,6 miliarda złotych.

Co ciekawe, Play wycenia się na około 9,9 miliarda złotych, więc widać dokładnie, jak ogromna jest to inwestycja. Takie partnerstwo Grupy iliad z Cellnex ma przyśpieszyć rozwój sieci 5G w Polsce. Jednocześnie tego typu inwestycja ma sprawić, że Play zachowa kontrolę nad swoją siecią, ale dalej będzie mogło inwestować w jej rozwój dzięki zastrzykowi gotówki. Co więcej, Cellnex ma zamiar dalej inwestować w rozbudowę sieci w Polsce. Ma na ten cel przeznaczyć około 1,3 miliarda euro, a w ciągu kolejnych 10 lat postawić ponad 5 tysięcy nowych masztów, z czego 1500 z nich powstanie we współpracy z Grupą iliad.

Zobacz też: Samsung wbija szpilę Apple po raz kolejny.

Do transakcji może dojść w 2021 roku, bo wcześniej potrzeba uzyskać wszelkie potrzebne na to zgody. Cellnex zajmuje się infrastrukturą pasywną w prawie całej Europie, a pod jego skrzydłami znajduje się ponad 70 tysięcy masztów.

Źródło: Cellnex / Telepolis

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy