Żelazny żuk pomoże w rozwoju nowoczesnych materiałów

Niemal niezniszczalny chrząszcz zachwycił specjalistów od materiałów – natura wciąż inspiruje naukowców

2 minuty czytania
Komentarze

W południowej Kalifornii istnieje rodzaj chrząszcza, który jest nazywany żelaznym żukiem. Jest to owad, na którego zwykły kapeć nie wystarczy. Nawet jeśli będzie na naszej nodze. No dobrze, ale przecież nie jest to portal o entomologii. Sęk w tym, że dzięki temu pancernemu skurczybykowi naukowcy mogą opracować znacznie wytrzymalsze konstrukcje z wykorzystaniem już dobrze nam znanych materiałów. Wszystko przez to, że rozkład energii w ciele tego owada jest wręcz niesamowity. 

Żelazny żuk pomoże w rozwoju nowoczesnych materiałów

Owad ten jest tak wytrzymały, że może przetrwać przejechany przez samochód. Więc jak już wspomniałem we wstępnie, kapać nie wystarczy. Materiałoznawcy z UCI odkryli tajemnice konstrukcyjne prawie niezniszczalnego owada. Niezwykła zdolność chrząszcza do przetrwania jest wynikiem dwóch kluczowych czynników. O pierwszym wspomnę jedynie z kronikarskiego obowiązku, ponieważ nie jest on dla nas zbyt interesujący. Otóż nasz żelazny żuk jest zdolnym aktorem, a jego życiową rolą jest odgrywanie trupa. Bardziej nas jednak interesuje jego egzoszkielet, który jest jedną z najbardziej odpornych na zgniatanie struktur, jakie powstały w świecie biologicznym. 

Zobacz też: Kryptowaluty wkrótce w PayPal – popularny portfel nie przestaje się rozwijać

Warto tu podkreślić, że nie jest on zbudowany z jakichś nieznanych materiałów. Skład jego egzoszkieletu nie różni się w zasadzie niczym, od tego, co mają inne chrząszcze, chociaż ma nieco inne proporcje. Tym, co decyduje o odporności na warunki autostradowe, jest struktura zewnętrznego szkieletu owada. Ten może wytrzymać nacisk około 39 tysięcy razy większy niż masa jego ciała. To tak, jakby 90-kilogramowy człowiek wytrzymał nacisk ponad 3,5 ton. Co jednak najważniejsze, zespół badaczy twierdzi, że inżynierowie mogą skorzystać z tej wiedzy i wyprodukować materiały o podobnych parametrach wytrzymałościowych. Wszystko dzięki jednemu, małemu żuczkowi.

Źródło: SlashGear

Motyw